Podle dopisu NSA určenému senátoru Grassleymu zneužívali zaměstnanci prostředků agentury, když na vlastní pěst špehovali své „nevěrné“ partnery. Zprávu od inspektora Ellarda si senátor nenechal pro sebe a uvolnil ho k veřejnému otištění. Podle dopisu došlo k celkem 12 „závažným případům“ zneužití prostředků určených ke špehování na americkém území.
O tomto nekalém jednání zaměstnanců NSA se již hovoří delší dobu, například deník Wall Street Journal v srpnu psal o „rozsáhlých prostředcích používaných ke špehování blízkých osob“, ale tehdy ředitel NSA generál Keith Alexander prohlásil, že „údajné důkazy o tisících případů porušení soukromí“ jsou nepravdivé a zavádějící.
„Podle nezávislého inspektora NSA došlo během posledních 10 let ke 12 závažným případům zneužití prostředků agentury pro soukromé účely jejích zaměstnanců – v podstatě jeden ročně,“ vysvětloval Alexander před senátním výborem. „Několik z těchto případů bylo předáno Ministerstvu spravedlnosti k případnému soudnímu stíhání, v jiných případech byli zaměstnanci náležitě potrestáni kázeňsky. Všechno jsme řešili, jakmile jsme se o tom dozvěděli,“ dodal ředitel.
Mezi případy citovanými v dopise senátorovi je i jeden zaměstnanec, který v letech 1998 až 2003 odposlouchával devět telefonních čísel devíti žen, které nejsou občanky USA bez „opodstatněného důvodu zahraničního šetření“. Poslouchal zejména hovory směřující do zahraničí. Ve dvou případech špehoval i americké občanky.
Další zaměstnanec v roce 2004 zkusil „ze zvědavosti“ prověřit domácí telefonní linku své přítelkyně, která není americkou občankou. I když mu systém ve sběru těchto údajů bránil, podařilo se mu získat metadata o telefonních hovorech své přítelkyně.
NSA nyní například musí vysvětlovat, proč prováděla hromadný odposlech zákazníků telefonní sítě Verizon nebo proč měla přístup v reálném čase k serverům několika poskytovatelů, což ovšem příslušné společnosti popírají. Všechny tyto případy vynesl na světlo bývalý zaměstnanec Edward Snowden, který se v současnosti skrývá v Rusku.
Zaměstnanci NSA špehují své blízké
Kromě české vojenské rozvědky se špehováním příbuzných zabývá i NSA. Podle tvrzení představitelů americké výzvědné služby však šlo „pouze“ o 12 případů od roku 2003. Které byly prokázány. Zatím.
autor Tadeáš Pelech | SecurityWorld |
Související články
Šéf NSA říká: Nevěřte médiím
Transakce v reálném čase in-memory umožní SAP a HP
Telefónica O2 má nové řešení pro zabezpečení transakcí přes SIM kartu
Telefónica O2 přichází s ověřováním uživatelů pomocí mobilu při elektronických transakcích
SecurityWorld
V jaké zemi je bezpečnější krást osobní data?
Počet kyberútoků na nemocnice a zdravotnická zařízení dramaticky roste, nejhorší situace je ve střední Evropě
WhatsApp začal sdílet data s Facebookem, Evropa má výjimku
Jak Flash zmizí z našich životů
Vakcíny na COVID-19 spustily vlnu internetových podvodů

Komentáře