Zásah proti botnetu snížil množství spamu na čtvrtinu

Hostingová firma vyřadila z provozu servery kalifornské společnosti McColo, která poskytovala prostor spammerům i dalším kriminálním aktivitám. Podle některých údajů se množství spamu v reakci na vyřazení serverů snížilo až o 75 % - ne snad, že by tolik spamu bylo rozesíláno přímo odtud, ale ze serverů byly ovládány botnety...Hostingová firma vyřadila z provozu servery kalifornské společnosti McColo, která poskytovala prostor spammerům i dalším kriminálním aktivitám. Zajímavé je, že některé firmy monitorující provoz internetu zaznamenaly, že i tento jediný krok výrazně snížil množství rozesílaného spamu.
Podle některých údajů se množství spamu v reakci na vyřazení serverů snížilo až o 75 % - ne snad, že by tolik spamu bylo rozesíláno přímo odtud, ale ze serverů byly ovládány botnety používané ke spamování, zejména síť Srizbi.
Společnost IronPort (vlastněná Ciscem) uvádí, že úroveň spamu se ještě ani po dvou týdnech nevrátila do původní výše. Zdá se, že podvodníkům se tedy nepodařilo obnovit nad botnety plnou kontrolu. IronPort patřil k iniciátorům celé akce proti McColo – firma již dlouho požadovala odstavení těchto serverů. IronPort odhaduje, že na vrcholu procházelo internetem denně asi 153 miliard spamových zpráv. Po odstavení serverů pokleslo toto číslo na 64 miliard a za dva týdny vzrostlo, ovšem jen na 73 miliard spamů denně.
Naopak společnost MessageLabs (patřící teď pod Symantec) na základě svého měření uvádí, že pokles objemu spamu nebyl tak výrazný a navíc toto množství již opět dosáhlo původní úrovně. Narostly zejména aktivity realizované prostřednictvím botnetů Asprox a Rustock.

Zdroj: Computerworld.com

Viz také:
Botnet Storm je spojen s ilegálními dodavateli léčiv
Botnet Asprox se rozšiřuje přes útoky SQL injection
Růst spamu zvyšuje i náklady firem na energii


Komentáře