Zkontrolujte si, jestli je váš firemní počítač chráněn před chybami Meltdown a Spectre

Analytická služba Microsoftu Windows Analytics nyní může prozkoumat podnikové počítače s Windows 10, 8.1 a 7 a určit, zda jsou systémy zranitelné vůči vadám Meltdown a Spectre nacházejícím se v procesorech.

Zkontrolujte si, jestli je váš firemní počítač chráněn před chybami Meltdown a Spectre


Nová schopnost služby Analytics spadající pod sekci „Upgrade Readiness“, tedy připravenost na aktualizaci, představil Terry Myerson, vrcholný představitel firmy zaměřený právě na operační systém Windows. Myerson zranitelnosti nazval „výzvou pro nás všechny,“ neboť vychází z hardwaru jako takového, nikoli ze softwaru.

„K naší službě Windows Analytics jsme přidali možnost nahlásit stav všech zařízení s Windows, které IT odborníci spravují,“ píše Myerson na blogu Microsoftu.

Windows Analytics je shrnující pojem pro tři různé separátní služby: Upgrade Readiness, Update Compliance a Device Health. Zaměřují se na připravenost počítače na aktualizace a také na samotné „zdraví“ stroje. Vychází z telemetrických dat, která Microsoft z osobních počítačů s Windows získává. Windows Analytics jsou dostupné pouze pro zákazníky s licencí Windows Enterprise.

Služba Upgrade Readiness měla původně odhalovat stroje nejvhodnější k aktualizaci z Windows 7 a 8.1 na Windows 10. Doporučuje také ty systémy, které by měli jako první aktualizovat na nejnovější build, tedy verzi systému.

S aktualizací určenou na ověření zabezpečení vůči zranitelnostem Meltdown a Spectre ukáže služba IT administrátorům, zda je antivirový software počítače kompatibilní s aktualizacemi, které Microsoft vydal minulý týden a které mají lépe zabezpečit počítače vůči oběma zranitelnostem.

Upgrade Readiness také určuje, které systémy jsou již proti Meltdownu a Spectru chráněny a ty PC, které mají aktualizace dočasně deaktivovány. Poskytuje rovněž informace o aktualizacích firmwaru, které ve spolupráci s Microsoftem vydává Intel.

Protože Meltdown i Spectre se nachází přímo v procesoru, je nejlepší obranou právě aktualizace firmwaru (tedy kromě celkové fyzické výměny procesoru). Zpočátku se bude Upgrade Readiness zaměřovat jen na Intel, ale podle Myersona „přidáme i CPU partnerů hned jak budou data o nich dostupné Microsoftu“.

Zack Dvorak, programový manažer Microsoftu však varuje, že uživatelé mohou zprvu vidět množství neznámých nebo prázdných polí při využití služby. „Na vylepšení dat poskytovaných službou Upgrade Readiness pracujeme a nové informace vám zobrazíme hned jak to bude možné.“

Úvodní foto: Fotolia © lkeskinen


Komentáře