Zlepšete si zabezpečení pomocí IP kamer

Podpora síťových funkcí, integrovaná inteligence a integrace s dalšími bezpečnostními prvky umožní z IP kamer vybudovat komplexní zabezpečovací řešení.

Zlepšete si zabezpečení pomocí IP kamer


Podle společnosti IMS Research, jež je nyní součástí firmy IHS, dosáhne segment uzavřených dohledových systémů (dříve označovaných jako „průmyslová televize“ či CCTV) v letošním roce svého vrcholu.

Zpráva „The World Market for CCTV and Video Surveillance Equipment“ („Světové trhy pro CCTV a zařízení pro videodohledové systémy“) předkládá, že se CCTV a dohledové systémy ubírají směrem, kdy tržby za síťové video v příštím roce vůbec poprvé převýší příjmy v analogové oblasti.

Jaké jsou tedy trendy pro trh se síťovým (IP) dohledovým videem a jak by se jeho možnosti mohly rozvíjet ještě dále.

 

Pouhá kamera nestačí

Každá firma si chce pořídit účinné a efektivní řešení. Přechod od analogových k IP systémům umožňuje do kamer a bezpečnostního řešení zabudovat více funkcí včetně záznamu obrazu přímo v kameře, jeho analýzy a ještě inteligentnější kontroly přístupu.

Tyto možnosti následně vybízejí k posunu směrem k sofistikovanějšímu a aktivnímu dohledovému videosystému, jenž kromě toho, že nabízí vyšší úroveň zabezpečení, přináší firmám současně i obchodní výhody, a to bez ohledu na jejich velikost.

 

Podpora business intelligence

Jako příklad nasazení inteligence do kamer může sloužit maloobchodní sektor. Nedávno udělaná studie Axisu zjistila, že více než polovina (58 %) maloobchodních prodejců ve Velké Británii má v plánu přejít od analogových CCTV systémů na nové síťové videosystémy.

Hlavním důvodem je přitom podle nich možnost integrovat síťové kamery s aplikacemi se souhrnným označením „business intelligence“ (BI), což lze volně přeložit jako „inteligentní zpracování dat obchodního provozu“ nebo obecněji, ale naopak výstižněji též „systémy pro podporu obchodního rozhodování a zajištění bezpečnosti“.

Integraci aplikací BI uváděli zmínění maloobchodní prodejci při rozhodování pro přechod na síťové video, také označované jako IP dohledové systémy, jako nejzávažnější důvod.

Prodejci mohou již nyní využít síťové kamery a bez problémů je integrovat do existujících aplikací BI formou využití otevřených infrastrukturních platforem a rozhraní API.

Rostoucí poptávku po inteligentních síťových kamerách nové generace však také pohání atraktivní možnost provozovat širokou škálu softwaru pro analýzu obrazu přímo v samotné kameře.

Pokud jde o kontinuitu a spolehlivost, inteligentní síťové kamery svým provozovatelům poskytují podporu 24 hodin denně, sedm dní v týdnu – jsou neustále na stráži a čekají na impulz, kdy samy spustí záznam nebo operátorovi pošlou alarm.

Inteligentní videosystémy navíc dokážou extrahovat obraz a data z dohledového streamovaného videa a propojit tyto informace s jinými aplikacemi jako například s řízením systémů prodeje nebo přístupovými či docházkovými systémy.

Tím vytvářejí nové přínosy a otevírají nové obchodní příležitosti prostřednictvím funkcí přídavných doplňků („add-ons“), což mohou být například počítadla osob, demografické analýzy a upozornění na tvorbu front.

 

Řízení fyzického přístupu

Nárůst IP technologií na trhu dohledových systémů je současně hnací silou stále oblíbenějšího trendu, kdy původní bezpečnostní technologie přecházejí do síťového prostředí – řízení fyzického přístupu.

Globální trh spojený s řízením fyzického přístupu má hodnotu přibližně 3 miliardy dolarů (situace v roce 2012) a ta by podle analytické společnosti IHS měla do roku 2017 vzrůst na zhruba 4,2 miliardy dolarů, což představuje průměrný roční vzestup o 7 procent.

Pro mnoho firem – a obzvláště v nových inteligentních budovách – převod systémů řízení přístupu do digitálního prostředí zcela jistě přinese mnohé výhody, například nižší náklady na instalace a snadnější konfiguraci a správu.

Současně tyto nové přístupy umožňují využít širší všestrannost těchto systémů a otevírají je pro integraci dalších bezpečnostních produktů.

Systémy řízení přístupu budou po přechodu na řešení založená na protokolu IP ještě mnohem atraktivnější. Vyřeší například mnohá omezení existujících tradičních systémů a umožní využít nemálo dalších funkcí, které konvenční systém kontroly dveří už poskytnout ze své podstaty nemůže.

Propojení těchto systémů se snímáním obrazu je jen jedním příkladem velmi častého požadavku, který bude mnohem snadněji možné splnit při nasazení řešení založených na IP přenosu.

Ve skutečnosti jde o to, že mnohá běžná a standardizovaná digitální prostředí mají potenciál vytvářet bezpočet příležitostí, jak integrovat další systémy – například detekci narušení prostoru, detekci požáru a další – do sjednocených, snadno ovladatelných a uživatelsky příjemných bezpečnostních systémů.

Obdobně jako u dohledových systémů bude přechod na síťová (IP) řešení v oblasti řízení přístupu znamenat, že dojde k posunu v používání uzavřených značkových systémů ve prospěch otevřených řešení. A je velmi pravděpodobné, že tyto nové systémy budou plně založené na mezinárodních normách.

Vytváření systémů řízení přístupu s podporou protokolu TCP/IP přinese nové obchodní příležitosti a oživí i ty už existující. Firmy zaměřené na integraci různých řešení například ocení snadnou instalaci a možnosti integrace řízení přístupu s jinými systémy.

Distributoři zase objeví nové trhy a zákazníky, protože budou mít volnost kombinovat různé komponenty od rozličných výrobců – a otevřou se jim tak nové a atraktivní obchodní nabídky.

A užitek samozřejmě budou mít také koncoví uživatelé – z cenově dostupných a současně všestranných a přizpůsobitelných technologií, které dokážou odolávat času a pomohou zabezpečit a chránit jejich majetky.

 

Chytřejší řešení pro budoucnost

Vzhledem k tomu, že první centralizovaná IP kamera se vytvořila už v roce 1996, urazil její vývoj relativně dlouhou cestu – od pasivnějšího dohledového zařízení, které se nám dívá přes ramena a vyhlíží možná ohrožení, až po množství proaktivních doplňkových řešení.

Tato řešení nás nejen chrání před případnými hrozbami, ale navíc rozšiřují obchodní přínosy, a otevírají nám tak nekonečné nové příležitosti. Možnost využívat infrastrukturu otevřené platformy a rozhraní API je navíc výzvou, aby se navrhovaly a vyvíjely ještě inteligentnější řešení pro lepší budoucnost.

Šest doplňkových prognóz pro IP dohledové systémy

  • Vysoké rozlišení HDTV (High Definition TV) se pro dohledové kamery stane standardem. Budou schopné dosáhnout vyváženého poměru mezi rozlišením a citlivostí, a budou tak vytvářet dohledové systémy, které bude možné využít i pro účely identifikace osob. Předpokládá se, že během roku 2014 se hlavní zájem v tomto ohledu bude soustředit na přechod od HDTV rozlišení 720p na 1 080p.
  • Rozlišení 4K je přirozeným dalším krokem od HDTV na cestě dalšího zvyšování kvality obrazu. V oboru zabezpečení se rozlišení 4K využije především v situacích, které kladou vysoké nároky na kvalitu obrazu a čitelnost jeho detailů.
  • Barevné noční snímání a kamery s vysokým kontrastem budou nabývat stále většího významu a během několika dalších let se stanou téměř povinnou výbavou IP kamer vzhledem k rostoucím nárokům koncových uživatelů a schopnostem vyvíjených technologií.
  • Termovize jako „detektor“ se stane nedílnou součástí bezpečnostních řešení.
  • Mobilní řešení umožní sledovat obrazy kamer kdekoli a kdykoli, přičemž velikost obrazu a propustnost datového toku pro obrazové soubory bude možné přizpůsobovat tak, aby vyhovovaly různým způsobům použití.
  • Inteligentní řešení, která budou fungovat ihned po „vybalení“ bez nutnosti složitého nastavování. Dohledové kamery budou stále inteligentnější a budou zvládat přímo samy stále větší počet funkcí. Znamená to, že kamera začne obraz snímat a přihlásí se centrálnímu systému pouze tehdy, dojde-li k nějaké změně či pohybu v záběru. Bude také možné nastavit výstražná hlášení, která centrální systém budou informovat, pokud se některá z lokálních kamer rozbije nebo bude potřebovat kontrolu.

Autor pracuje jako CTO ve společnosti Axis Communications

Tento příspěvek vyšel v Security Worldu 1/2014

Úvodní foto: © semisatch - Fotolia.com


Komentáře