Zranitelnost SIM je možné snadno opravit

Operátoři i vydavatelé karet SIM se usilovně pustili do práce na odstranění dvou závažných bezpečnostních chyb v technologii karet SIM, která umožňuje získat vzdálený přístup k SIM. Podle výzkumníka, který tyto chyby objevil, by oprava neměla být příliš složitá.

Zranitelnost SIM je možné snadno opravit


Karsten Nohl z bezpečnostní výzkumné laboratoře v Berlíně v pondělí oznámil, že miliony karet SIM pravděpodobně stále používají k ověřování bezdrátových aktualizací zastaralý způsob šifrování používaný v 70. letech minulého století. Podle Nohla je možné určitý druh SIM požádat o zaslání 56bitového klíče standardu DES, který dnes lze rychle prolomit pomocí běžného osobního počítače. Stačilo zaslat fiktivní bezdrátovou aktualizaci, na kterou některé SIM reagují chybovou zprávou s přiloženým šifrovacím klíčem. Do SIM je po prolomení klíče možné zaslat spyware, který získá přístup k důležitým údajům na kartě pomocí virtuálního stroje Java, kterou podporuje většina SIM.

Nohl odhadl, že takto je zranitelných zhruba 500 milionů telefonů, bez ohledu na značku a typ, protože se zneužívají funkce SIM nezávislé na přístroji, ve kterém je vložená. K odhadu dospěl po prozkoumání vzorku 1000 SIM od různých, především evropských, operátorů. Tuto zranitelnost je ovšem možné opravit pomocí principu, kterým ji lze i zneužít, tedy pomocí bezdrátové aktualizace. Navíc zcela bez nutnosti zásahu uživatele. U některých karet stačí podle Nohla přepnout ze zastaralého algoritmu DES na novější a odolnější Triple DES, který také podporují.

Operátoři navíc mohou podle Nohla zakázat zasílání SMS s nebezpečným kódem z neznámých zdrojů. Technologie SIM totiž umožňuje komunikovat s kartou pomocí speciálních SMS obsahujících kód, které operátoři používají k vzdáleným změnám jejich nastavení. Tyto zprávy jsou ovšem velmi specifické a není proto těžké je detekovat. Pokud tedy zašle útočník SMS obsahující kód pro kartu SIM, mohou operátoři zabránit v jejím odeslání na požadované číslo.

Protože se problém netýká jen několika operátorů, ale v podstatě všech, Nohl předal výsledky svého šetření Asociaci GSM. Podle něj se členové asociace nesnaží o vzájemné obviňování s výrobci karet, ale na odstranění této slabiny aktivně spolupracují. Nohl by měl celou problematiku zveřejnit 31. července na konferenci Black Hat security. Do té doby by si tedy měli operátoři s opravou této zranitelnosti pospíšit.

Úvodní foto: © beermedia - Fotolia.com


Komentáře