Android se na netbooky ještě nehodí, zní z Aceru

Android bude muset ujít ještě velký kus cesty, než bude připraven na nasazení na netboocích. Na tiskové konferenci věnované novým produktům to minulý týden řekli vrcholní představitelé společnosti Acer.


Výkonný ředitel taiwanského výrobce počítačů Gianfranco Lanci prozradil, že Acer s platformou Android počítá a nasadí ji na svůj připravovaný smartphone. Nicméně jak se shodl i s kolegou Jimem Wongem, Android dle jejich názoru není ještě vůbec zralý na to, aby ho bylo možné používat jako operačního systému na netboocích.

„Co se netbooků týče, musí vám být umožněno pracovat s celým webem,“ řekl Wong. „A Android tohle ještě nabídnout nemůže,“ dodal.

Android se na počítače nehodí
Gianfranco Lanci nevěří, že by Android mohl v následujících měsících nějak zásadně promluvit do vývoje na trhu s netbooky. Tou správnou dnešní volbou pro malé počítače podle něho stále zůstávají Windows XP.

„Android [ve své dnešní podobě] se dle mého názoru hodí pro oblast telekomunikací,“ řekl CEO společnosti Acer. „A pro klasický computing na trhu máme Windows. Ideální řešení by tedy mělo nabídnout obojí. Android dnes používáme jako systém v našem smartphonu a zároveň se ho snažíme testovat i na netboocích. Myslím si ale, že v IT průmyslu už Android na netboocích testuje kdekdo.“

Zájem o tuto open source platfmoru už skutečně projevily firmy jako Dell, Asustek a před necelými dvěma týdny také Hewlett-Packard. Světlou budoucnost Androidu na tomto segmentu trhu předpověděla nedávno například společnost Ovum. Podle ní by se také první netbookové vlaštovky měly objevit už v průběhu letošního roku.

S těmito závěry však Lanci nesouhlasí. Firma Acer je podle něj s Windows XP Home spokojena hned z několika důvodů: stařičké Windows XP jsou levné, uživatelé je velice dobře znají a zákazníkům umožňují plnohodnotné procházení webu a využívání všech webových aplikací, což je pro netbooky to nejzásadnější.

Linux je sice zdarma stejně jako Android, jenž je na linuxovém jádru založen, cena Windows se do koncové ceny prý ale „příliš“ nepromítá. Poplatek za licenci Windows XP Home pro netbooky se pohybuje kolem 25 až 50 dolarů (v přepočtu tedy asi 500 až 1000 Kč). Tyto faktory stojí za tím, proč jsou různé linuxové distribuce z netbookového světa na ústupu. (O tom, jak si sám Microsoft pochvaluje své vítězství nad Linuxem více v článku Velký obrat: Windows drtivě poráží Linux na netboocích)

„Z hlediska poměru výkon/cena jsou XP stále dobrým řešením,“ řekl. „Když se podíváte na příslušná čísla, zjistíte, že počet zařízení prodávaných s Linuxem je velice malý.“

Stejně jako řada jiných si Lanci segment trhu s netbooky velice pochvaluje a označuje ho za jednu z nejžhavějších oblastí v IT průmyslu. Po vzoru řady dalších analytiků předvídá, že jejich prodej bude letos i přes probíhající ekonomickou recesi ve světě stále sílit. I tak ale rozhodujícím faktorem, který při vývoji prodejnosti netbooků sehraje klíčovou roli, bude jejich pořizovací cena.

Lanci věří v to, že prodejnosti mohou zásadní měrou pomoci telekomunikační operátoři ― ti netbook jednoduše nabídnou v balíčku společně s danou datovou službou. Jako ideální cena, která zákazníka přiláká, se mu jeví částka baťovských 99 dolarů, tedy asi 2 000 korun. Ve Spojených státech takto přístroje od Aceru už nabízí telekomunikační firma AT&T: ve vybraných lokalitách netbooky prodává za 49 dolarů s tím, že zákazník bude měsíčně platit dalších 60 dolarů za balíček kombinující pevné internetové připojení přes DSL a mobilní připojení v 3G síti (netbooky Aceru disponují 3G modulem).

V tomto týdnu se také objevila informace o tom, že Google chystá novou verzi Androida, která bude disponovat novými možnostmi, více najdete v článku Google představil novou verzi OS Android 1.5.Komentáře