Apple uvolnil betaverzi prohlížeče Safari 4

Společnost Apple představila první veřejnou betaverzi produktu Safari 4, nové varianty svého webového prohlížeče pro Windows i Mac OS X.


Safari 4 přináší mnoho nových funkcí, včetně sofistikované podpory historie prohlížených stránek či zoomování stránek. Podle Applu je také nová verze díky novému enginu JavaScript mnohem rychlejší.
Safari 4 je k dispozici ke stažení na stránkách společnosti Apple, přičemž velikost souboru je asi 107 MB. Jednou z nejvíce znatelných změn je nová funkce Top Sites, což je stránka, která zobrazuje nejnavštěvovanější či nejoblíbenější weby.
Tato funkce může být nastavena jako domovská stránka, nebo stránka, která se zobrazí pokaždé, když otevřete novou kartu. Podobnou funkci nabízí i prohlížeč od Googlu - Chrome, Apple však nabízí uspořádání stránky stejné jako v přístroji iPhone. Stránky, které jsou přidány od poslední návštěvy, jsou pak v rohu vždy označeny modrou hvězdou.
Safari 4 se u konkurenčního Google Chrome inspiruje také při umístění záložek, které se již nezobrazí pod adresním řádkem, díky čemuž se dostává více prostoru samotné webové stránce. Záložky je možné volně přemísťovat či je přetáhnout a otevřít tak stránku v novém okně vyhledávače. Stejně jako v předchozích verzích, i v Safari 4 je pak možné sloučit všechna do okna do jednoho multi-tabulkového.

Historii je nyní možné procházet přes funkci Cover Flow, stejně jako při prohlížení alb v iTunes. Nový vyhledávač se také může ukázat jako velmi užitečná funkce, protože prochází všechny stránky, které jste již dříve navštívili, a stačí tedy jen zadat text k vyhledání požadované stránky. Vyhledávací pole je v Safari 4 integrováno s našeptávačem Google, a stačí tedy jeden zadat počáteční písmena hledaného výrazu. Uživatel už nemusí používat plug-in Inkvizitor.
Další novinkou ve čtvrté verzi Safari je funkce Full Page Zoom, která umožňuje přiblížení či oddálení stránky, aniž by přitom došlo k narušení struktury stránky či ztrátě kvality. Zoom je možné ovládat pomocí klávesových zkratek nebo menu v samotném prohlížeči. Na tuto funkci jsou sice již dlouho zvyklí majitelé přístrojů Mac, nyní ji však mohou využít i majitelé klasických PC.
Pokud jde o rychlost, podle Applu má být Safari 4 nejrychlejším prohlížečem na světě. I když nelze toto tvrzení stoprocentně potvrdit, je možné říci, že použití JavaScriptu verze 4.2 je na Safari 4 skutečně cítit a načítání stránek se zrychlilo. Součástí Safari 4 je také HTML 5, což je technologie, která umožňuje spustit offline webové aplikace.Komentáře