Apple uvolnil iPhone 3.0, Safari 4.0.1 a Bluetooth update

Poslední dny byly ve znamení novinek od společnosti Apple, kdy bylo uvolněno hned několik významných softwarových aktualizací. My se blíže zaměříme na iPhone 3.0, prohlížeč Safari 4.0.1 a krátce pak na Bluetooth Firmware update 2.0.


Jak bylo již dříve zástupci Applu slibováno, nový software pro smartphony iPhone 3.0 obsahuje více než 100 novinek a vylepšení. Mezi ně patří např. možnost kopírování a vkládání údajů přes schránku (v zabudovaných aplikací), která bude dostupná pro  texty, bloky HTML kódu či obrázky. Kopírovat a vkládat také bude nově možné i mezi aplikacemi a tuto funkcionalitu budou moci využít i nezávislí vývojáři pro své vlastní softwarové produkty pro iPhone. Další novinou je rozšířená podpora multimediálních zpráv MMS, která umožní přijímat a odesílat fotografie, kontaktní informace, zvukové soubory a lokaci. Aplikace hlasového záznamníku nově disponuje funkcemi sdílení a editování zvuku, technologie Spotlight rozšířuje možnosti vyhledávání informací uložených v přístroji a vylepšení se dočkal i klient CalDAV pro správu událostí na serveru. Přibyla také možnost synchronizovat poznámky přes iTunes a nebo např. podpora stereo A2DP Bluetooth, automatické vyplňování, anti-phishingová technologie či rozšířené rodičovské nastavení, které umožní přístup jen k vybraným funkcím.

Velikost aktualizačního souboru se pohybuje mezi 230 – 260 MB podle toho, jaký přístroj je jím aktualizován a je potřeba nainstalovat jej přes aplikaci iTunes ve verzi 8.2. Aktualizace je dostupná všem uživatelům iPhonu bezplatně, nicméně majitelé iPodu Touch si za upgrade na verzi 3.0 musí zaplatit 10 dolarů. Apple také začal prosazovat, že všechny aplikace dostupné přes AppStore musí podporovat novou verzi softwaru. Více najdete v článku Apple: iPhone 3.0 se stává novým standardem.

Další novinkou určenoi hlavně pro majitele Maců je webový prohlížeč Safari ve verzi 4.0.1, který přináší několik drobných oprav oproti verzi 4.0. Instalační soubor má délku 43,8 MB a ke stažení je prostřednictvím softwarových aktualizací nebo ze stránek výrobce. Opraveny byly např. problémy při spolupráci s aplikací iPhoto 09 pro Mac OS X při snaze publikovat fotografie na Facebook. Sám Apple pak o novém Safari 4 tvrdí, že se jedná o nejrychlejší prohlížeč pro Windows i Mac OS a kromě nových funkcí jako např. Top Sites pro náhled často zobrazovaných stránek či Cover Flow pro procházení historie záložek prostřednictvím náhledu má být díky novému enginu Nitro až 4,5x rychlejší ve zpracování JavaScriptu než Safari 3 pro Windows a Mac.

Poslední aktualizace se týká opravy problémů všech počítačů Mac, které jsou vybaveny Bluetooth čipsetem Broadcom, neboť jejich uživatelé se často setkávali s hláškou „Connection Lost“ a řešení by měl přinést update firmware 2.0, který má velikost 1,78 MB a vyžaduje Mac OS X 10.5.7. Bluetooth Firmware update 2.0 je k dispozici ke stažené taktéž ze stránek podpory společnosti Apple.Komentáře