Bezplatný Microsoft Security Essentials jen pro 75 000 zájemců

Beta verzi bezplatného bezpečnostního softwaru Security Essentials od Microsoftu si bude moci stáhnout jen omezený počet zájemců. Celkově by se mělo dostat na 75 tisíc šťastlivců.


Security Essentials, nástupce bezpečnostního řešení Windows Live OneCare, jehož platnost končí 30. června, je bezplatný software z dílny Microsoftu. Ten jej charakterizuje jako software, který kombinuje základní prvky antiviru a antispywaru a který bude méně náročný na spotřebu paměti a místa na pevném disku, než je tomu u komerčních bezpečnostních balíků, jako jsou například ty od firem Symantec či McAfee. Díky těmto vlastnostem má jeho hlavní cílovou stanicí být především oblast energeticky nenáročných PC, např. netbooky. „Netbooky budou pro Security Essentials jednou z oblastí zájmu“ říká Alan Packer, generální ředitel antimalwarového týmu Microsoftu.

Běžní spotřebitelé nejsou jediní, kdo je na vydání beta verze nového bezpečnostního softwaru zvědavý. Na schopnosti Security Essentials se jistě budou chtít podívat nejen prodejci antivirového softwaru, pro které může volně dostupný bezpečnostní software představovat vážnou konkurenci, ale i další obyvatelé ekosystému Windows.

„Do této skupiny patří i hackeři“ říká David Bookbinder, majitel společnosti Total PC Support, která poskytuje zákaznickou podporu. Samotný Bookbinder otevřeně přiznává, že k bezpečnostním nástrojům od Microsoftu příliš velkou úctu a důvěru nechová. „Microsoft se již mnohokrát projevil jako neschopný, pokud jde o ochranu proti malwaru či její prevenci, a podle mě to u Security Essentials nebude o moc lepší. Jsem si jistý, že tvůrci malwaru budou na tento software dotírat jak krysa na švýcarský sýr.“ Bookbinder tak Microsoftu raději doporučuje, aby se od antimalwarového byznysu držel dál.

Poslední pokus Microsoftu o omezení počtu stáhnutí jeho software dobře nedopadl. Při uvolnění beta verze očekávaného operačního systému Windows 7 došlo k přetížení serverů a zájemci, na které se nedostalo, si nakonec stáhli jeho nelegální kopii. Při uveřejnění verze RC, tzv. kandidáta na vydání, letos v květnu tak již bylo předem jasné, že k žádnému omezování Microsoft nesáhne.

Security Essentials půjde spustit na operačních systémech Windows XP, Vista a samozřejmě i na novém Windows 7. Beta verzi tohoto bezpečnostního softwaru si však budou moci vyzkoušet jen zájemci z anglicky mluvících zemí, dále pak Číny, Brazílie a také Izraele.Komentáře