Chrome 2 přináší vyšší rychlost a nové funkce

Společnost Google dokončila testovací fázi nové verze svého prohlížeče Chrome, interně označovaného pořadovým číslem 2. Ten má být nejen rychlejší, ale snaží se zaujmout i novými vlastnostmi.


Finální Chrome 2 bude uživatelům starší verze automaticky nainstalován a nebo si jej také mohou sami stáhnout z webových stránek Googlu, informovala Darin Fisherová, členka týmu Chrome. Podle ní došlo ke zrychlení zpracování JavaScriptu oproti verzi 1.0 o 30 % a také zmenšeniny obrázků (tzv. thumbnails) nyní mohou být kompletně skryty. Tyto rozdíly by uživatelé měli poznat na první pohled, nicméně jeden zásadní a často kritizovaný problém stále přetrvává – podpora jen pro Windows XP minimálně se SP2 a pro Vistu. Majitelé počítačů s Linuxem a Mac OS se tedy Chrome stále ještě nedočkali, i když je verze pro tyto platformy již dlouho slibována, ovšem bez konkrétního data uvedení.

Mezi další novinky má patřit automatické vyplňování údajů ve formulářích nebo celoobrazovkový mód, což jsou vlastnosti, kterými konkurenční prohlížeče také již delší dobu disponují. Uživatelé se také dočkají automatického posunování stránek a přetahování panelů tak, aby byl jejich obsah zobrazen na jedné obrazovce vedle sebe (side-by-side pohled).

Prohlížeč Chrome způsobil na trhu velký zájem ještě před svým uvedením v loňském září, protože sliboval vysokou rychlost a některé funkce, jež chyběly konkurenčním browserům. Nicméně tento prvotním zájem se zcela neodrazil na jeho podílu na trhu, který se v celosvětovém měřítku pohybuje kolem 1,5 %. Ani podniková sféra nepřijala Chrome právě s otevřenou náručí. Lákadlem této nové verze má být hlavně zmíněné další zrychlení, nicméně je otázkou, zda je to dost pro posílení Chrome na trhu a oslovení dalších uživatelů.

Vývoj Chrome 2 proběhl překvapivě rychle, neboť v lednu byla veřejně uvolněna první alfa (která měla za cíl předvést nové funkce), v březnu pak beta (s důrazem na vyšší rychlost) a 22. května pak přišel již finální produkt.

Chrome 2 je k dispozici od včerejška a více informací a odkazy ke stažení najdete na stránkách http://www.google.com/chrome/intl/cs/features.html?hl=csKomentáře
K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.