Finální Firefox 3.5 přijde pravděpodobně již zítra

O víkendu jsme přinesli zprávu o Firefoxu 3.5 RC3, který měl být pravděpodobně již posledním milníkem před vydáním finální verze. Podle všeho bychom se mohli dočkat už zítra...


Zástupce Mozilly konkrétně informoval o tom, že v největší pravděpodobností bude finální verze Firefoxu 3.5 uvolněna v úterý dopoledne. O tom, že by Mozilla chystala překonání rekordu v počtu stažení za 24 hodin, zatím žádné bližší informace nepadly a je možné, že díky spěchu na přípravu této akce již nezbyde čas.

I když fáze beta se u Firefoxu 3.5 protahovala velmi dlouho, fází release candidate prošel tento prohlížeč naopak prakticky bleskově během zhruba dvou týdnů a vydání finální verze v úterý by mohla pozdržet snad jen velmi vážná chyba, což se stalo třeba i v případě Firefoxu 3.0, kdy musela být uvolněna ještě jedna neplánovaná RC verze před vydáním finálního produktu.

Mozilla se zjevně snaží za každou cenu dodržet termín uvolnění finálního Firefoxu 3.5 ještě v první polovině tohoto roku, protože v úterý má poslední šanci. Doufejme tedy, že Mozilla nic neuspěchá a že nebude muset hned v nejbližších dnech vydávat opravu, i když je poměrně běžný jev, že u nových prohlížečů jsou po jejich veřejném uvolnění objeveny dříve netušené zranitelnosti.

Mezi hlavní zlepšení Firefoxu 3.5, původně vyvíjeného pod označením 3.1, má patřit vyšší rychlost, podpora HTML 5 nebo privátní mód surfování.

Cílem vývoje prohlížeče Firefox 3.5 bylo podle zástupců Mozilly dosažení lepší uživatelské interakce s webem a díky novému JavaScript enginu (který patřil mezi hlavní příčiny zdržení vývoje, neboť dlouhou dobu obsahoval neopravené chyby) budou moci uživatelé podle Mika Beltznera, ředitele Firefoxu, např. ve svém prohlížeči on-line editovat digitální fotografie a nebudou závislí na aplikacích dalších výrobců. Obzvlášť uživatelé webových aplikací náročných na výkon podle Beltznera nový engine, který nese označení TraceMonkey, určitě ocení.

Další novinkou je zabudovaná podpora přehrávání videa založená na open source kodeku Ogg, který zaštiťuje nadace Xiph.org a tato technologie je proto volně dostupná jak vývojářům, tak i uživatelům. Video vhodné pro formát Ogg bude možné přehrávat přímo ve Firefoxu 3.5 bez nutnosti využít externí přehrávač médií a tato funkcionalita má podle Beltznera potenciál obohatit obsah webových stránek o videa pro Ogg kodek a může se stát i novým nástrojem pro zobrazování reklamních bannerů, což je oblast, kde zatím vévodí Flash.

Al Hilwa, analytik společnosti IDC říká, že tato technologie přináší nové možnosti pro vývojáře i pro firmy, které využívají internetovou reklamu, ale díky dominanci Internet Exploreru na trhu s webovými prohlížeči je zatím pro nasazení této technologie v širším měřítku ještě brzy. Nicméně např. televizní programy na Hulu.com jsou psané pro kodek Ogg a využívají jeho možnosti, které nyní uživatelé s Firefoxem 3.5 mohou ozkoušet.

Firefox 3.5 ve verzi RC3, která bude pravděpodobně jen přejmenována na finální, lze od pátku stahovat z webu Mozilly pro Windows, Linux a Mac OS X.Komentáře