Firefox 3.5 beta 4 přinesl další zvýšení rychlosti

Společnost Mozilla v tomto týdnu konečně uvolnila další zkušební beta verzi chystané verze Firefoxu 3.5. Ta podle testů přináší výrazné zvýšení rychlosti.


Vývoj Firefoxu 3.5 nabírá stále další zpoždění a i když ještě před několika měsíci představitelé Mozilly mluvili o jeho dokončení na přelomu prvního a druhého čtvrtletí 2009, nyní se hovoří o uvolnění finální verze před koncem června. Mike Beltzner, ředitel Firefoxu, k tomu říká, že u nové verze došlo k výraznému pokroku hlavně v rychlosti a stability nového JavaScriptového enginu nazvaného TraceMonkey (který byl pravděpodobně jednou z největších příčin zdržení vývoje) a dále i k několika vylepšením v privátním (tzv. „porno“) módu a také v enginu Gecko.

Testy provedené kolegy z amerického Computerworldu pak ukazují, že ve Firefoxu 3.5 beta 4 došlo oproti předchozí beta verzi k 19% zrychlení v JavaScriptovém bechmarku SunSpider, přičemž obě bety byly výrazně rychlejší, než Firefox 3.0.10, který byl také uvolněn na začátku tohoto týdne.

Současně s vydáním této beta verze Mike Beltzner varoval, že se jedná jen o preview určené primárně pro testovací účely a již nyní je známo několik nedostatků, které nebyly opraveny. Těmi mají být například problémy s Gmailem, e-mailovou službou Googlu (která poměrně hodně závisí na zpracování JavaScriptu) a nebo s některými částmi privátního módu. Jak je tedy vidět, hlavní problémy se týkají stále nově přidaných vlastností a vyladění do finální podoby může ještě chvíli trvat.

Nicméně i přesto je čtvrtá beta milníkem ve vývoji Firefoxu, protože je první, která nese označení 3.5 a dříve byla pojmenována jako 3.1, protože mělo jít jen o vylepšení verze 3.0, která byla vydána loni v létě. Nicméně Mozilla se nedávno rozhodla, že množství nově doplněných funkcí je nakonec takové, že si přece jen zaslouží vyšší označení verze. Více informací o změně najdete v článku Potvrzeno: Příští verze Firefoxu bude 3.5.

I když Mozilla také plánovala přejít ve vývoji Firefoxu 3.5 do fáze Release Candidate po menším počtu beta verzí, není jasné, zda se tak stane nyní a nebo nás čeká ještě beta 5. Mike Beltzner nebyl pro aktuální komentář k zastižení.

Firefox 3.5 beta 4 je k dispozici ke stažení ze stránek Mozilly pro Windows, Linux a Mac OS a to v 63 jazycích. Uživatelům, kteří využívali Firefox 3.1 beta 3, bude jejich prohlížeč na novou verzi aktualizován automaticky.Komentáře