Google prezentoval nové funkce v Androidu 2.0

I když se teprve nedávno objevila nová aktualizace mobilní platformy Android 1.5, podle zástupců Googlu se již blíží verze 2.0, která má nabídnout několik zajímavých novinek.


Android 2.0 byl blíže představený na I/O konferenci, kterou společnost Google uspořádala v San Franciscu. Její kódové označení je Donut (kobliha), zatímco verze 1.5 byla známá jako Cupcake (dort v poháru). O nových vlastnostech na konferenci hovořil Romain Guy, který patří mezi hlavní členy týmu Android.

První představenou novinkou má být nástroj Android Search, díky kterému se mají dát lokálně vyhledávat kontakty, údaje v kalendáři, obrázky, hudba nebo aplikace a jediným stiskem tlačítka se vyhledávač přepne do on-line režimu. Tato funkce má být odpovědí na Spotlight, který je obsažený v nové aktualizaci softwaru pro iPhone 3.0. Tento vyhledávač od Applu však umožňuje pouze prohledávání dat uložených přímo v zařízení.

Druhé zlepšení se týká schopností rozpoznávání řeči, což by mělo umožnit vývojářům integrovat do svých aplikací hlasové vyhledávání Google Voice Search a přináší také API pro Text-to-Speech. Předvedená byla také upravená verze aplikace Translate, která dokázala přečíst přeložený text s dodržením správného přízvuku. API přijde s novým open source enginem na Text-to-Speech a dodávat se bude s hlasovými balíčky pro různé jazyky.

Poslední předvedenou novinku představuje velmi praktická funkce rozpoznávání rukopisu na dotykovém displeji. Stačí jen prstem napsat písmeno a obrazovka automaticky přeskočí na příslušné položky v aktuálně otevřeném seznamu.

Vývoj této verze OS stále ještě není dokončený a Google tvrdí, že by do finální verze 2.0 chtěl zakomponovat další vylepšení, například podporu technologie Adobe Flash. Datum jejího uvolnění ještě není jistý, ale spekuluje se o třech až šesti měsících.

Zdroj: ITNews.skKomentáře