Linux prolomil hranici 1% podílu na trhu

Podle měření společnosti Net Applications překročil OS Linux hranici 1% podílu na trhu s operačními systémy. Znamená toto číslo úspěch a nebo naopak prohru?


I když jde pro Linux o překonání významného milníku, není příliš pravděpodobné, že by se stal na trhu s operačními systémy velkým hráčem. V komentáři společnosti Net Application se píše, že jednou ze skutečností nárůstu jeho podílu je jeho předinstalovávání na počítačích velkých výrobců, jako je například Dell a také přibývání novějších funkcí a snazší používání. Přesto ale v běžných počítačích nemá takový úspěch jako v oblasti serverů.

Linuxový guru Steven J. Vaughn-Nichols věří, že by Linux mohl dosáhnout podílu na trhu mezi 10 a 20 procenty. Nicméně situace tomu zatím moc nenapovídá, neboť Linux byl vytvořen již před 18 roky a získat za takovou dobu jen jednoprocentní podíl není žádný velký výkon, zvláště když uvážíme, že je tento operační systém k dispozici zdarma. Problémem v oblasti desktopů a notebooků je totiž pro Linux řada existujících variant a i když se jejich výrobci snaží o neustálé zlepšování a zjednodušování, pro řadu běžných uživatelů je instalace softwaru pod Linuxem nebo jeho aktualizace stále přespříliš komplikovaná. Výhodou jsou sice relativně nízké nároky na hardware, ale jak se zdá, uživatelé raději zvolí starší verzi Windows než novější Linux.

Za prolomení 1% hranice podílu na trhu Linux také do velké míry vděčí netbookům, kde má stále poměrně výrazné zastoupení, nicméně podle posledních průzkumů i zde začínají uživatelé preferovat Windows a i když ještě před rokem byla prodávaných netbooků s Linuxem téměř třetina, nyní je to zhruba každý desátý. Šanci na změnu přináší Android, jenž je postaven na linuxovém jádru, nicméně ani jeho perspektivy v oblasti netbooků nejsou zcela jasné.

Pokud se vrátíme k otázce, zda Linux dosáhne podílu na trhu 10 – 20 %, realita vypadá tak, že tato situace pravděpodobně nenastane. Tento systém zůstane v pozici specializovaného OS, což je pozice, ve které je velmi dobrý, což ale paradoxně spíše brzdí než napomáhá jeho masovému rozšíření.Komentáře