Microsoft má nový plán proti pirátům

Craig Mundie, který vede vývojové oddělení firmy Microsoft, minulý týden v Číně řekl, že společnost by mohla být schopna redukovat ztráty, které plynou z pirátských verzí jejich softwaru tím, že by začala více využívat pay-as-you-go služby podobné těm, které již zkoušela v několika zemích.


Platby od uživatelů založené na čase, který ztrávili přístupem na online služby, místo předem vybíraného poplatku mohou "zmenšit tlak na výhradně licencované verze softwaru," zmínil Mundie v rozhovoru v Pekingu.

Microsoft spustil trial verze pay-as-you-go služeb v Číně, Indii, Rusku a dalších státech v roce 2006 za využití technologie zvané FlexGo, která monitoruje software použitý v počítači a účtuje uživatelům dodatečné poplatky, pokud překročí předplacené služby. Společnost žádala v Americe o patent na stejně fungující pay-as-you-go službu minulý prosinec.

Možnost plateb za to, co využijete nebo za "pronájem" softwaru snižuje výdaje a umožňuje tak uživatelům používat legální softwaru za nižší ceny, říká Mundie, šéf výzkumu a vedoucí strategický pracovník Microsoftu.

Mundie dále zmínil, že v Číně byly vylepšeny zákony o duševním vlastnictví a copyrightu. Například soud ve městě Shenzhen odsoudil v prosinci 11 členů gangu padělatelů. Microsoft tvrdí, že pomáhal při vyšetřování.

Tato odsouzení byla vyřčena šest měsíců poté, co čínské, státem vlastněné noviny přinesli zprávu, že vládní zaměstnanci zkoumají, zda Microsoft (který si v minulosti stěžoval na zákony ohledně copyrightu) nedominoval nezákonně čínskému softwarovému trhu.

Navzdory vývoji, který slibuje Mundie, budou pirátské verze programů firmy Microsoft stále k mání na pultech obchodů po celé zemi. V minulosti společnost vyvolala vztek po celé Číně tím, že po stažení automatických aktualizací operačního systému Windows zůstala obrazovka černá, pokud uživatel používal nelegální kopii systému.

Mundie také slíbil, že ekonomická krize neovlivní investice do vývoje nebo příjem zaměstnanců do softwarové laboratoře firmy Microsoft v Pekingu. Microsoft obětuje ostatní aktivity, aby mohl udržovat výzkum a vývoj, řekl Mundie během přednášky ke studentům na čínské univerzitě.

Hsia-Wuen Hon, vedoucí v Pekingu, potvrdil při této příležitosti, že více než 10 nových diplomovaných zaměstnanců bude přijato tento rok a rozšíří tak skupinu více než dvě stě badatelů, kteří již pracují v této laboratoři.Komentáře