Microsoft posílil boj proti pirátským Windows XP Pro

V tomto týdnu společnost Microsoft začala aktualizační službou distribuovat vylepšený nástroj WGA pro odhalení pirátských verzí Windows XP Professional.


Nástroj WGA určený pro ověřování pravosti systému a upozornění zákazníka na tuto skutečnost se dočkal další aktualizace. Odhalí větší počet ukradených nebo falešných produktových klíčů a také různé nástroje používané k falešné aktivaci systému Windows včetně různých cracků, které uživatelé používají nejčastěji.

Aktualizace je určena výhradně pro systémy Windows XP Professional, jejichž pirátské kopie jsou u uživatelů stále nejoblíbenější. Po žádném jiném operačním systému od Microsoftu není na p2p sítích a warezových fórech taková poptávka. To ví i Microsoft. Tyto oblasti internetu budou určitě i pro něj dobrým místem k získávání údajů o pirátství včetně zjišťování zneužívaných klíčů a nejčastěji používaných cracků.

O novinkách v nástroji WGA informoval na blogu Alex Kochis, ředitel skupiny Genuine Windows ze společnosti Microsoft.

„Aktualizace pro WGA přináší poslední informace pro ověření včetně nedávno ukradené nebo zneužité produktové klíče a další informace. Stejně tak s tímto vydáním dochází ke změně procesu instalace. Jakmile se aktualizace stáhne přes službu automatické aktualizace (naprosto shodně s vaším nastavení této služby), při dalším přihlášení nebo po restartování počítače se uživateli nabídne průvodce a uživatel si bude stejně jako u minulé verze moci vybrat, zda instalaci spustit. Zákazníkům, kteří si poslední aktualizace nainstalovali, budou informace pro ověření (nové produktové klíče atd.) aktualizovány bez toho, aby museli znova procházet celým instalačním procesem,“ vysvětluje Alex Kochis.

Pokud kopie operačního systému ověřením pravosti neprojde a bude vyhodnocena jako pirátská, nástroj WGA o tom bude uživatele informovat nepřehlédnutelným způsobem. Stejně jak tomu bylo u minulé verze WGA, při prvním přihlášení do systémů se objeví první zpráva, jež uživateli sdělí, že se pravděpodobně stal obětí softwarového pirátství.

Následovat bude demonstrace proslulé digitální tmy: uživatel bezpochyby pozná, že je něco špatně, protože z pracovní plochy zmizí obrázek, celá plocha se ponoří do černé barvy a v pravém dolním rohu se objeví  trvalá průsvitná zpráva o pirátské kopii Windows. Ikonka WGA v systémové oblasti bude uživateli dále nabízet více informací a řešení problému legalizací systému. Plochu si sice může upravit do původní podoby, ale pouze na 60 minut ― po uplynutí hodiny se totiž opět ponoří do tmy (viz obrázky u článku).Komentáře