Microsoft převlékl protipirátský nástroj do nového kabátu

Společnost Microsoft bude svůj protipirátský nástroj Windows Genuine Advantage ve Windows 7 označovat jako Windows Activation Technology. Jakých dalších změn se u něj dočkáme?


Podle některých komentátorů je přejmenování tohoto kontroverzního nástroje snahou Microsoftu o setření image, který si název Windows Genuine Advantage (WGA) získalo. Podle slov výrobce však jde důvodem k přejmenování skutečnost, že nový název prý lépe vyjadřuje princip technologie v něm použité. Nástroj WGA se poprvé objevil v roce 2006 pro Windows XP a je i součástí Visty, přičemž jeho hlavním úkolem je zjistit, zda je provozovaná kopie Windows opravdu legální.

Tento protipirátský nástroj byl součástí širšího souboru opatření proti nelegálnímu používání softwaru, který Microsoft během uplynulých let představil. U řadu uživatelů se však dočkal kritiky, neboť první verze obsahovaly chyby a díky tomu byly i legální kopie označovány za pirátské. V současné podobě pak WGA uživatele v případě zjištění nelegální kopie systému bombarduje hláškami, které jej mají informovat o této skutečnosti.

Microsoft změnu názvu WGA odhalil ve čtvrtek na svém webu během interview s generálním manažerem pro legální Windows, Joem Williamsem. Ten dále řekl, že tento nástroj má nyní výrazně jinou podobu, než ve Windows XP, i když cíle jsou stejné. Důvodem existence tohoto nástroje je podle Williamse umožnit zákazníkům, aby věděli, zda je software, který používají legální či nikoliv a aby s touto skutečností mohli něco udělat. Technologie, které jsou využity ve Vistě a budou i ve verzi pro Windows 7 prý obsahují nové kódy a metody pro ochranu operačního systému. Ve Windows 7 prý také došlo k vylepšení aktivačního nástroje, který podporuje virtualizované image a také aktivaci většího množství operačních systémů současně, aby tak lépe odpovídal potřebám firemního sektoru, přičemž od uvedení první verze WGA v roce 2006 došlo v tomto směru k významnému posunu, neboť tehdy byl tento nástroj vytvořen primárně s jinými cíly.Komentáře