Microsoft promluvil o plánech s Windows Vista

Jak dlouho plánuje Microsoft prodávat kopie jejich operačního systému Windows Vista poté, co vypustí nový Windows 7? Společnost prozradila v tomto směru několik bližších informací.


U předchozí verze Windows Microsoft použil přechodnou dobu, kdy stará i  nová verze byla k dispozici, aby pomohla zákazníkům firmy zvládnout jejich přechod na novou verzi operačního systému. Nyní se však Microsoft s Vistou chce rozloučit hned, jakmile přijdou Windows 7 do prodeje.

"Nejsme si jisti, zda budou výrobci počítačů schopni nabízet Visty v době, kdy už bude k dispozici Windows 7. Samozřejmě ale budou zákazníci, kteří si koupí počítač s předinstalovaným Windows 7, moci downgradovat na Visty, pokud se tak rozhodnou, stejně jako to je dnes možné z Vist na XP," napsal Richard Francis, generální manager a vedoucí oddělení pro Windows klienty firmy Microsoft v regionu Asia-Pacific v e-mailu. Nicméně není pravděpodobné, že by o downgrade z Windows 7 na Vistu byl takový masový zájem, jako je to nyní v případě Windows XP.

Richard Francis dále dodává, že Microsoft přestane s hlavní fází podpory všech verzí Visty v dubnu 2012.

Vydání Windows 7 můžeme očekávat již v nejbližších měsících (více viz článek Windows 7: Přijde finální verze již v srpnu?). Minulý týden společnost vydala release candidate verzi tohoto operačního sytému, což je jeden z posledních kroků před zablokováním kódu a odesláním operačního systému k výrobcům počítačů.

Microsoft vkládal do Visty velká očekávání, ale uživatelé považují tento operační systém za pomalý na některých počítačích a stěžují si na počet požadavků o povolení při některých operacích. Nespokojenost s OS Vista přesvědčil uživatele k setrvání u XP, ale některé organizace, například Eastman Chemical nebo Continental Airlines, se přesto rozhodly zavést ve svých provozech Visty. Většina velkých podniků ale vyčkává.

Microsoft doufá, že Visty neztratí zákazníky, hned jak vydá Windows 7. "Je už to hodně dávno, co jsme měli operační systém, který běžel lépe než předchozí verze na hardwarových konfiguracích, které má většina uživatelů," řekl Mike Nash, více prezident manažerské skupiny odpovědné za Windows, během konference svolané pro reportéry minulý čtvrtek.

Ve srovnání s Vistou bude Windows 7 rychlejší a poběží lépe na systémech jako jsou třeba netbooky, které nemají tak silné procesory a mají méně paměti než ostatní počítače, prozradil dále. Přestože Microsoft neprozradil detailní plány pro Vistu po vypuštění Windows 7, řekl Nash, že Windows XP budou na netboocích k dispozici ještě jeden rok po vydání nového operačního systému.Komentáře