Mozilla: Firefox 3.5 se stále více zpožďuje

Přechod open source prohlížeče Firefox 3.5 do fáze RC se opožďuje kvůli řadě chyb, které stále v kódu zůstávají. Mozilla však pro nedočkavé uživatele vydala neočekávaně preview, které stojí na pomezí bety a release candidate.


Zmíněný krok, ke kterému se Mozilla odhodlala v uplynulém týdnu, je poměrně neobvyklý a je dán pravděpodobně velkými zdrženími a neschopností vývojářů odstranit stávající chyby. Původní termín dokončení nového Firefoxu se tak dále posouvá a v posledních měsích pokračuje vývoj jen po malých krůčcích.

Uvolnění preview Firefoxu 3.5 je neobvyklé i tím, že bude určené jen jako aktualizace pro asi 800 000 uživatelů, kteří používají Firefox 3.5 beta a nebude tedy k běžnému stažení z webu (nicméně pod označením beta 99 ho najdete na firemním ftp na adrese ftp://releases.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/3.5b99/ ). Ani uživatelům produkčních verzí Firefoxu nebude toto preview logicky nabídnuto.

Mike Beltzner, ředitel Firefoxu, informoval, že jeho společnost registruje zhruba 800 000 uživatelů Firefoxu 3.5 beta 4, kteří pomáhají zlepšovat jeho vývoj a hodnotit změny, k nimž v průběhu přípravy této verze dochází. Preview proto má být pro tyto lidi další možností, jak se zapojit do přechodu z fáze beta k RC a moci upozornit na možné další chyby, které by neměly být přehlédnuty.

Beltzner dodal, že při přípravě Firefoxu 3.5 RC byla objevena další výrazná chyba, která již dříve naplánovaný termín jeho vydání opět odsunula a nyní se počítá, že by mohl být ke stažení někdy na začátku příštího týdne. Ještě v minulém týdnu Beltzner tvrdil, že Firefox 3.5 RC by mohl být dostupný mezi 10. a 12. červnem.

Spolu s posunem termínu se stává stále méně pravděpodobné, že ke konci června by mohla Mozilla zfinalizovat kód Firefoxu 3.5, takže jeho vydání se přesune až do druhé poloviny letošního roku, což byl scénář, se kterým původně nikdo ani nepočítal. Nicméně na zodpovězení této otázky bude potřeba si ještě počkat.

Firefox má aktuálně podle měření společnosti Net Applications podíl na celosvětovém trhu prohlížečů 22,5 %, v Evropě je to ještě výrazně více. Nicméně čelí stále ostřejší konkurenci od Microsoftu, Opery, Googlu či Applu, kteří v posledních verzích své browsery výrazně zdokonalili. Firefox 3.5 proto musí dokázat přesvědčit nejen stávající uživatele, ale pro další růst přilákat i další, kteří dosud tento prohlížeč nepoužívali.Komentáře