Office 2010: Beta verze bude k dispozici i pro veřejnost

I když včera některými médii v souvislosti s chystaným kancelářským balíčkem Office 2010 proběhla zpráva o tom, že beta verze nebude veřejně dostupná, opak je pravdou. Microsoft slíbil, že alespoň jednu betu Office 2010 uvolní i pro testování veřejnosti.


Původně však Microsoft skutečně tvrdil, že beta verze Office 2010 bude zpřístupněna jen omezenému množství vybraných testerů během třetího čtvrtletí letošního roku. I když se ještě v loňském roce spekulovalo o Office 2010, které nesou kódové označené Office 14, že by mohly být k dispozici ještě letos, pravděpodobně v podobné době jako Windows 7, nyní je již jasné, že se jich dočkáme až příští rok, pravděpodobně v jeho první polovině, spekuluje se i o třetím čtvrtletí. Momentálně by pak Office 2010 měly být ve stádiu alfa verze. Další úvahy o termínech dokončení pak najdete v článku Kdy se dočkáme Windows 7 a Office 14?

Office 2010 se od předchozích kancelářských balíčků Microsoftu budou odlišovat jednou zásadní věcí a to, že budou uvolněny ve 32bitové i 64bitové verzi. Dosavadní verze Office byly zatím vždy jen nativně 32bitové. Podle neoficiálních informací by Office 2010 měly fungovat i na starších Windows XP.

Termín, kdy by měla být beta verze Office 2010 dostupná, nebyl zatím upřesněn s tím, že detaily nejsou ještě k dispozici. Odhady však mluví o termínu mezi listopadem 2009 a lednem 2010. Například u předchozího kancelářského balíčku Office 2007 Microsoft neuvolnil pro veřejné testování žádnou beta verzi, nicméně v posledních letech výrazně změnil svoji strategii a prakticky každý větší softwarový produkt z poslední doby Microsoft ještě před jeho dokončením uvolnil pro veřejné testování. Důvodem je pravděpodobně získání větší zpětné vazby, než od limitované skupiny testerů.

Co se týká nových funkcí, které by měly Office 14 přinést, zatím není v tomto směru příliš jasno. Microsoft v současné kancelářské sadě Office 2007 začal s rozšiřováním směrem k technologiím pro business intelligence, stejně jako pro spolupráci s databázemi a podnikovými aplikacemi. Je proto pravděpodobné, že Microsoft bude v nové verzi posilovat právě tyto vlastnosti.Komentáře