OpenOffice.org 3.1 přináší nové funkce i ovládání

První významná aktualizace třetí řady open source balíku kancelářských aplikací OpenOffice.org, verze 3.1, je nyní již k dispozici ve finální verzi a přináší velké změny v použitelnosti a v uživatelském rozhraní.


OpenOffice.org nyní podporuje anti-aliasing, což činí grafiku hezčí. Pokud uchopíte objekt, stane se průhledným, místo dřívějšího vytečkování obvodu.

Hlavní formátování textu nyní nabízí "overlining" (čára nad textem) jako doplněk k potržení, propracované zvýraznění textu v pozadí a lepší gramatickou kontrolu.

OpenOffice.org spreadsheet, Calc, nyní nabízí přejmenování sešitu pomocí dvojkliku, je k dispozici pravítko pro zoom, vylepšení se dočkalo také uspořádání buněk. Dále mezi novinky patří více funkcí pro statistickou analýzu a také nápověda rovnic, která nabízí rovnice podle toho, co píšete ve vedlejší buňce.

Z OpenOffice.org Calc byly odstraněny různé chyby, což má mít velký vliv na vylepšení výkonu.

Aplikace pro práci s diagramy, Chart, nyní nabízí lepší umisťování os pro větší přizpůsobivost a místa s chybějící daty mohou být upravovány.

Pro vývojáře databází je k dispozici aplikace Base, která nově zvýrazňuje SQL syntax a podporuje makra pro vytváření databází.

"Je to důležité vylepšení pro uživatele, kteří chtějí vytvořit kompletní aplikaci v Base," míní tvůrci OpenOffice.org.

Pro zákazníky, kteří pracují s dokumenty, poskytuje verze 3.1 vylepšené zamknutí souboru, což chrání uživatele, aby někdo jiný náhodně nepřepsal jejich text. Také je tu nově možnost pro tvůrce dokumentů, aby vedli strukturovanou diskusi pomocí komentářů a to tím, že kliknou pravým tlačítkem na Comment a zvolí "Reply".

Balíček OpenOffice.org verze 3.1 je k dispozici ke stažení z adresy http://download.openoffice.org/index.html a to i v české verzi.Komentáře