Opera Unite: Klientské PC webovým serverem

Společnost Opera Software představila alfa verzi nástroje Opera Unite, velmi očekávanou technologickou platformu, jež přináší funkci kompaktního webového serveru a uživatelům umožňuje sdílet soubory, fotografie a hudbu bez použití nástrojů třetí strany.


„Umožníme každému počítači, aby se stal dvoucestnou ulicí k internetu“ uvedl CEO Opera Software Jon von Tetzchner během prezentace. „Spolupracující technologie je nyní spjata s prohlížečem Opera 10, stejně tak budou obě aplikace vydány ve finální formě“ řekl Christen Krogh, vedoucí vývoje v Opera Software. Zatím odmítl stanovit časový plán, ale ujistil, že existuje snaha uvolnit Unite a Operu 10 co nejdříve. Beta verze samotného prohlížeče Opera 10 byla uvolněna minulý týden.

Nástroj Opera Unite umožňuje uživatelům sdílet své soubory, včetně fotografií a hudby, spolu s ostatními uživateli. Kromě toho služba disponuje i vlastní formou chatu, nazývanou „lednička“, podobné zdi u oblíbeného Facebooku, kdy si uživatelé mohou navzájem zanechávat poznámky.

Další zajímavým nástrojem je Opera Unite Media Player. Ten uživatelům umožňuje sdílet s ostatními svou hudbu. Uživatel tak dostává šanci přehrávat si své hudební soubory a jakémkoliv počítači vybaveném touto službou. U těchto souborů je pak možné si nastavit jejich dostupnost ostatním uživatelům a omezit jejich sdílení například heslem. Společnost Opera Software očekává, že do projektu sdíleného obsahu se v budoucnosti zapojí i další vývojáři a podnikatelé, kteří pomocí něj budou moci své ovlivňovat obchodní aktivity.

Hlavní myšlenkou projektu Opera Unite je vynechat v procesu sdílení třetí strany a umožnit uživatelům přímou výměnu souborů. Samotný ředitel společnosti Opera Software nazývá projekt Unite jako „Web 5.0“ a dodává, že Opera má tendenci být několik let napřed.

Opera v oblasti internetových prohlížečů často vedla vývojové trendy. Současný podíl Opery na trhu s webovými prohlížeči je však stále velmi zanedbatelný. Podle posledního průzkumu společnosti Net Applications disponuje Opera pouhými 0,72 procenty. Samotné společnosti se v poslední době dostalo větší pozornosti kvůli jejím sporům s gigantem Microsoft u evropského antimonopolního soudu.Komentáře