Podíl Internet Exploreru opět padá, uživatelé hledají alternativy

Pro Internet Explorer od Microsoftu, který před čtyřmi lety dominoval na deseti z devíti počítačů, začaly těžké časy. Minulý měsíc již pouze dva ze tří uživatelů prohlíželi web pomocí IE.


IE totiž ztratil ke konci března dalších 0,7 procentního bodu a měl tak 66,8% podíl na trhu - nejnižší od té doby, co společnost Net Apllications začala v roce 2005 sledovat úspěšnost prohlížečů. Vydání IE8 před dvěma týdny nezastavilo ani nezpomalilo pád, naopak, pokles za březen byl mírně větší než průměrný pokles v posledních dvanácti měsících.

Dřívější data od NetApp ukázala, že IE8 za svůj první týden na trhu nedokázal přesvědčit uživatele jiných prohlížečů ke změně. Explorer 8.0 byl stahován a instalován hlavně lidmi, kteří dříve užívali IE7.

V minulém roce ztratil IE celých 8 procent ze svého podílu na trhu. Pokud bude současný pád pokračovat, dostane se podíl firmy Microsoft na trhu s prohlížeči pod 60% v lednu 2010, kdy má firma v plánu uvést na trh nový operační systém Windows 7.

Jak je na první pohled jasné, pokud podíl IE spadl, musel podíl jiných prohlížečů vzrůst. Firefox společnosti Mozilla zaznamenal největší nárůst a to o 0,3 procentního bodu, Safari firmy Google 0,2 a Chrome od Googlu 0,08 procentního bodu.

Firefox, který měl do března šestiměsíční nepřetržitý růst, ukončil tento měsíc s celkovým podílem 22 % na trhu, což je rekord pro (jakýkoliv) open-source prohlížeč. Beta verze Firefoxu 3.5 dokázala oslovit 6 procent uživatelů Firefoxu v minulém měsíci, to je dvojnásobek oproti podílu uživatelů Internet Exploreru, kteří již přešli na nový IE8.

Safari začalo v březnu opět stoupat v oblibě, poté co minulý měsíc zaznamenalo pád. Dokonce se dostalo na 8,2 procentní podíl na trhu, což je blízko rekordnímu zastoupení 8,3 % z ledna 2009.

Samozřejmě i Chrome od Googlu nasbíral nějaké nové zákazníky, což mu vyneslo podíl 1,2 procent na trhu. Naproti tomu Opera firmy ASA zůstala na 0,7 procentech, které vykazuje už skoro rok.Komentáře