Prohlížeč Chrome pro Mac a Linux: Zatím jen nestabilní verze

Společnost Google v minulém týdnu uvolnila dlouho očekávané verze svého prohlížeče Chrome pro Mac OS a Linux, které přišly s devítiměsíčním zpožděním oproti verzi pro Windows. Navíc se jedná o rané zkušební a údajně velmi nestabilní verze.


Samotná společnost Google uživatele varovala před tím, že se skutečně jedná jen o vývojářské verze Chrome (odpovídající označení alfa), které jsou ještě velmi syrové a nestabilní a pokud by je někdo chtěl používat pro běžnou práci, není to silně doporučováno. Mike Smith a Karen Grunbergová, kteří jsou produktovými manažery Chrome, pak v této souvislosti dodali, že naopak budou vítáni ti zájemci, kteří si libují ve vývoji, nedokončeném softwaru a rádi hledají chyby a neočekávané chování. Chybí zde navíc i řada podstatných vlastností, známých z verze pro Windows, ale důležité je, že verze pro Linux a Mac OS jsou již na světě a může pokračovat jejich ladění.

Chrome pro Mac OS a Linux přichází jen několik týdnů po té, co byla uvolněna nová verze Chrome pro Windows (více viz článek Chrome 2 přináší vyšší rychlost a nové funkce), která u řady uživatelů Linuxu a počítačů Mac vyvolala rozhořčení, že pro ně Google nic nového nepřipravuje a soustředí se jen na největší segment trhu. Zveřejnění této rané vývojářské verze v minulém týdnu tak může být snahou o uklidnění uživatelů, neboť ještě s vydáním Chrome 2 pro Windows nebylo vůbec jasné, v jaké fázi je vývoj tohoto prohlížeče pro Mac OS a Linux.

Jednou z funkcí, která u zkušební verze Chrome chybí, je kompatibilita s Adobe Flash Playerem nebo možnost tisku. Uživatelé také mohou ukládat bookmarky, ale již se k nim pak nemohou zpětně dostat, což svědčí o tom, ze Chrome pro Mac OS a Linux byl vydán skutečně velmi narychlo. Přitom o těchto verzích se mluví již od 2. září loňského roku, kdy byla veřejně uvolněna první verze Chrome pro Windows.

S květnovým vydáním verze Chrome 2 si tento prohlížeč podle měření společnosti Net Applications na trhu údajně velmi polepšil, neboť na konci května jeho podíl stoupl na 1,8 %, což je nárůst o 27 % oproti dubnu. Smith a Grunbergová slibují, že Chrome pro další platformy nyní čeká intenzivní vývoj a stabilní beta verze budou k dispozici co nejdříve to bude možné. Navíc i přes upozornění na nestabilitu kolegové z amerického Computerworldu testovali verzi pro Mac několik hodin a s žádným pádem se za tu dobu nesetkali.

Vývojářské verze Chrome pro Mac OS a Linux jsou k dispozici ke stažení ze stránek Googlu.Komentáře