SPEC: Efektivita serverů se stává hlavní prioritou

Ještě před několika roky bylo jedním z hlavních kritérií pro hodnocení serverů jejich výkon. Nicméně doba se mění a společnost Standard Performance Evaluation (SPEC) proto vydala nový nástroj, který je zaměřen spíše na určení efektivity.


Nová generace benchmarkovacího softwaru pro webové servery měří jak výkonnost, tak i jejich energetickou náročnost. Software, pojmenovaný SPECweb2009 je aktualizovanou verzí aplikace z roku 2005. Ta měřila jen výkonnost, ale vzhledem k nárůstu cen energií za poslední čtyři roky bylo již nezbytné tento údaj doplnit o reflektování spotřeby.

Rema Hariharan ze společnosti SPEC říká, že je potřeba porozumět nejen tomu, jaký je maximální výkon určitého serveru, ale spíše jaký výkon dostanete za určitou jednotku spotřebované energie.

Měření v aplikaci SPECweb2009 zahrnuje tři různé úrovně zatížení. První, označovaná jako zatížení webových serverů pro účely e-commerce, měří šest různých stavů, na jejichž základě je vypočtena celková výkonnost a spotřeba. Další dvě úrovně pak provádějí měření pro systémy bankovnictví a pro podporu. Závěrečný výsledek vždy obsahuje poměr výkonu na watt.

SPEC software také odlišuje výsledky pro PHP a JSP skripty. Je také možné benchmarkovat server jakékoliv velikosti, ale ne systémy složené z více serverů, jako je tomu např. při využití blade serverů. Podle Remy Hariharan se nyní pracuje na tom, jak nejlépe takovéto systém složené z blade serverů změřit a výsledek by měl být hotov zhruba za půl roku.

Na specifikacích nového benchmarkového nástroje se podílely i velcí výrobci serverů a serverových komponent, jako je AMD, Fujitsu, Hewlett-Packard, IBM, Intel či Sun Microsystems.

V květnu také americká organizace EPA (Environmental Protection Agency) uvolnila novou specifikaci Energy Star pro servery se čtyřmi a méně paticemi. Hodnocena je zde hlavně efektivita napájení a spotřeba v režimu nečinnosti (tzv. idle módu).Komentáře