VMware představil vSphere 4, zcela nový koncept virtualizačního OS

Operační systém vSphere 4, upgrade dosavadního modelu Virtual Infrastructure 3, který podle výrobce umožní ve virtualizované infrastruktuře provozovat v podstatě jakoukoliv obchodní aplikaci (prý jde s nadsázkou o mainframe 21. století), představila firma VMware.Software umožní organizacím transormovat jejich datová centra do tzv. Virtuálních výpočetních cloud, v němž mohou být jednotlivé aplikace plynule přemísťovány napříč výpočetním, úložným i síťovým zdrojům podle toho, kde se právě nacházejí volné kapacity. Na trh bude novinak uvedena v průběhu tohoto čtvrtletí.
Cílem Vmwaru je přesvědčit uživatele o tom, že virtualizace, v současnosti hojně využívaná především v oblasti konsolidace serverů a také pro testovací a vývojářské účely, je již rovněž vhodná, spolehlivá a rozšiřitelná pro provozování rozsáhlých databází a dalších, pro podnik kritických aplikací.
"Jsme přesvědčeni, že už neexistuje, opakuji neexistuje žádná aplikace, která by nemohla běžet ve virtualizovaném prostředí," tvrdí Joe Tucci, šéf firmy EMC, jež vlastní významný podíl ve společnosti VMware.
Základem nového pojetí virtualizované prostředí v podnicích jsou výkonnové parametry systému vSphere 4. Software může podle výrobce v současnosti spravovt cluster počítačů zahrnující až 32 fyzických serverů, až 2 048 procesorových jader a až 32 TB paměti RAM. Pro databázové aplikace je dále důležité, že Vmware zdvojnásobil rovněž maximální počet vstupně-výstupních operací - těch v současnosti podporuje více než 200 tisíc za sekundu.
I analytici považují nový systém Vmwaru spolu s dalšími inovovanými prvky infrastruktury, jako jsou třeba čipy Nehalem od Intelu, za velice pozitivní zprávu pro výpočetní model virtualizace. "Otázka teď nebude znít, proč virtualizovat právě tuto aplikaci, ale proč ji nevirtualizovat," říká Chris Wolf, analytik ve společnosti Burton Group.Komentáře