Virtuální XP mód může způsobit problémy s podporou

Nový doplněk Microsoftu pro Windows 7, který umožní uživatelům spouštět aplikace pro Windows XP ve virtuálním prostředí, může být pro IT manažery doslova noční můrou v oblasti podpory, tvrdí analytici.


Microsoft ohlásil tento doplněk v minulém měsíci s tím, že bude dostupný pro edice Enterprise, Professional a Ultimate. První z nich se bude prodávat jen ve velkých objemech a další dvě pak budou patřit mezi ty nejdražší edice Windows 7. Analytici souhlasí s tím, že tento doplněk bude Microsoft potřebovat, aby lépe uživatele přesvědčil k aktualizaci na nový operační systém, ale spolu s ním firemní zákazníci budou čelit i novým problémům.

Například Michael Cherry, analytik společnosti Directions on Microsoft, konkrétně říká, že tento krok Microsoftu pomůže v prosazování Windows 7, neboť tím zmizí jedna z hlavních překážek, která brzdila implementaci Visty hlavně ve firemním prostředí. Podle něj je využití virtualizační technologie pro zajištění zpětné kompatibility zajímavým krokem. Nicméně Michael Silver, analytik společnosti Gartner dodává, že se tím rozšíří nároky na podporu, neboť bude potřeba zajistit podporu dvou operačních systémů. Každý z nich bude potřeba zabezpečit, patchovat a vybavit antivirem a také firewallem. Pokud má společnost 1 000 počítačů, bude se tak muset starat o 2 000 operačních systémů, což není rozhodně výhra.

Silver také varuje, že tento krok by mohl vést společnosti k tomu, aby se nesnažili zajistit, aby jimi využívané aplikace byly kompatibilní s Windows 7 a i když virtuální Windows XP jsou na první pohled velkou pomocí, společnosti spíše potřebují modernizovat své dosavadní aplikace a nyní by k tomu nebyly nuceny. Michael Silver z Gartneru také dodává, že mód kompatibility s Windows XP zaručí tomuto operačnímu systému delší život. Nicméně i tak má jeho podpora definitivně skončit v roce 2014 a aplikace, spouštěné ve virtuálním módu by pak nebyly dostatečně zabezpečeny. Podle Silvera je proto pro firmy lepší cestou pracovat na tom, aby jejich aplikace chodily i pod moderními systémy, neboť XP mód z dlouhodobé perspektivy přináší falešný pocit bezpečí.

Jak jsme informovali před několika dny, tento mód bude fungovat také jen na počítačích s určitými typy procesorů. Snadno se tak může stát, že na některých počítačích ve firmách jej bude možné používat a na jiných nikoliv. Více informací o tomto problému najdete v článku Windows 7: Mód kompatibility s XP na mnoha počítačích nebude fungovat.Komentáře