Windows 7: Evropané si budou muset výrazně připlatit

Evropští zákazníci za operační systém Windows 7 zaplatí až dvakrát více, než spotřebitelé na druhé straně Atlantiku. A to i přesto, že na evropském trhu bude k dispozici jen verze bez webového prohlížeče Internet Explorer.


Až společnost Microsoft 22. října pošle do prodeje velmi očekávaný operační systém Windows 7, bude prodejní cena Home Premium, asi nejpopulárnější edice, 119,99 eur v EU a 79,99 liber ve Velké Británii. Zákazníky v USA však pořízení vlastní kopie Windows 7 vyjde, díky dvoutýdenní slevové akci, na pouhých 119 dolarů. To znamená, že při současném kurzu obyvatelé EU zaplatí o 41 procent, a příslušníci britské národnosti pak o 10 procent, více. Ostatní edice na evropský trh půjdou ještě s větší přirážkou. Za Windows 7 Professional, edici určenou pro podniky, zájemce zaplatí téměř dvojnásobek ceny, za kterou bude k dispozici v amerických obchodech. Podobně je na tom pak i nejdražší verze Windows 7 Ultimate. Více o cenách si můžete přečíst v článku Windows 7: Ceny jsou příliš vysoké, tvrdí analytik.

Za hodně peněz však evropští zákazníci dostanou i méně muziky. Společnost Microsoft se totiž rozhodla, že na tomto trhu bude prodávat Windows 7 bez webového prohlížeče Internet Explorer. Tímto krokem se snaží odvrátit možné postihy od antimonopolních regulátorů EU.

O svém záměru odstranit prohlížeč Internet Explorer z Windows 7 informoval Microsoft začátkem tohoto měsíce, kdy také uvedl, že na tomto trhu bude distribuovat tzv. verzi Windows 7 E. Zároveň s tím však Microsoft také potvrdil, že počítačovým výrobcům, distributorům či jednotlivým uživatelům umožní si svobodně vybrat, jaký webový prohlížeč do PC nainstalují.

Zatím není jasné, jestli odstranění webového prohlížeče obměkčí úředníky Evropské unie. Přestože většina analytiků tento krok vidí jako velký ústupek ze strany Microsoftu, evropská antimonopolní agentura přeci jen není úplně spokojena. „Spíše než cestou většího výběru, se Microsoft rozhodl jít cestou menší nabídky“ komentovala kroky Microsoftu Evropská komise ve svém červnovém prohlášení. Další informace o sporu Microsoftu a Evropské komise najdete v článku Windows 7 budou v Evropě prodávány bez Internet Exploreru.Komentáře