Windows 7: Program upgrade z Visty začne již v červnu

I když zatím jen neoficiálně. Od 26. června totiž začnou někteří výrobci a prodejci PC dodávat zákazníkům, kteří si koupí počítač s Vistou, i kupón, který je bude opravňovat k aktualizaci na novější Windows 7 ve chvíli, kdy dorazí na trh.


Tato nabídka aktualizace ale může být podle podmínek jednotlivých výrobců a prodejců zpoplatněna. Windows 7 mají přijít na trh 22. října a již tři tchajwanší výrobci, kteří si nepřejí být jmenování, potvrdili, že budou dodávat zmíněné kupóny ke všem stolním nebo přenosným počítačům s operačními systém Windows Vista Home Premium, Business či Ultimate. Důvodem k anonymitě výrobců je to, že ani samotný Microsoft zatím ještě nezveřejnil načasování a konkrétní podmínky svého programu označovaného zkratkou WUO (Windows Upgrade Option). Jedná se tedy o neoficiální akci, pořádanou výrobci "na vlastní pěst".

Uživatelé podle slov výrobců budou mít na kuponu informace, jak kopii Windows 7 získat, až bude tento operační systém uvolněn ve finální verzi. Cena počítačů s tímto kupónem pak bude asi o 9 až 15 dolarů vyšší, než bez něj.

Podle vedoucího představitele jedné ze společností, která chce kupóny pro upgrade na Windows 7 ke svým počítačům dodávat, má tento krok podpořit u lidí zájem koupit si nový počítač již před 22. říjnem, protože řada z nich na tento termín vyčkává. Kupóny by pak měly být jeho společností dodávány až do 31. ledna roku 2010.

Právě vyčkávání uživatelů s pořízením nového počítače by mohlo v létě způsobit propad v prodejích PC, které jsou už tak negativně ovlivněny pokračující recesí a výrobci se proto odhodlali k zmíněné nabídce z důvodu udržení výše prodejů nových počítačů.

Amelia Agrawalová ze společnosti Microsoft potvrdila, že její společnost ještě oficiálně nestanovila začátek programu WUO a údajně se nabídky na upgrade budou lišit podle jednotlivých výrobců a prodejců. Mezi firmami, které se do oficiálního programu Microsoftu chtějí zapojit, je například Acer, Asus, Gigabyte, Micro-Star či Shuttle. Společnost HP pak také potvrdila účast na programu, ale dokud sám Microsoft neupřesní jeho detaily, odmítají její zástupci zveřejnit více informací.

Zástupci tchajwanských výrobců dále prohlásili, že mají obavu, zda program možnosti upgrade operačního systému nepoškodí prodej netbooků, které jsou dodávány s Windows XP a na ně se tato nabídka nebude vztahovat.

Zda bude tato nabídka výrobců k dispozici i v ČR, není zatím jasné. Nicméně podle vyjádření zástupců Microsoftu v ČR, které se nám podařilo získat, by měly být podmínky programu WUO ohlášeny oficiálně v nejbližších dnech a u něj je jisté, že jej v České republice bude možné využít.Komentáře