Windows 7 RC: Co přináší za novinky?

Verze Release Candidate přináší podle slov Microsoftu řadu novinek a zlepšení, vycházejících ze zpětné vazby poskytnuté k Beta verzi systému. Podívejme se proto, o co se konkrétně jedná.


Nová verze operačního systému Windows 7 je od včerejška k dispozici ke stažení ve verzi Release Candidate (RC) pro komunitu IT profesionálů a vývojářů, kteří ji mohou začít okamžitě testovat a poskytnout tak výrobci zpětnou vazbu na tento systém před uvedením jeho finální verze na trh. Verze RC je nyní dostupná prostřednictvím MSDN a TechNet Subscription na stránkách těchto programů (i když podle některých zdrojů vývojáři zájmem o novou verzi servery Microsoftu zahltili a opakovala se situace z ledna, kdy byl instalační soubor dočasně nedostupný). Od 5. května bude veřejně uvolněna pro širokou veřejnost na stránkách Windows7.com. Nicméně řada uživatelů ji už také stáhla z neoficiálních webů, kam Windows 7 RC unikly již asi před týdnem. Více viz článek Windows 7 Release Candidate jsou již ke stažení z internetu!

Jako konkrétní novinky Windows 7 ve verzi Release Candidate nabídnou? Microsoft konkrétně tvrdí, že změny v sobě odrážejí požadavky vývojářů, IT profesionálů a lidí zapálených pro nové technologie z celého světa. Ti poskytli zpětnou vazbu a připomínky k Beta verzi systému, jež byla uvolněna v lednu tohoto roku. Mezi nejvýznamnější změny pak patří:

·         úpravy uživatelského rozhraní, hlavního panelu, zobrazení a náhledu otevřených aplikací a nové možnosti funkce JumpList,
·         vylepšená podpora a správa ovladačů, vylepšená správa tiskáren a zařízení (Device Stage),
·         vylepšené funkce Windows Touch pro ovládání systému a aplikací,
·         větší bezpečnost funkce Kontrola uživatelských účtů (UAC).

Vedle těchto změn a rozšíření přináší RC verze také několik zcela nových funkcí:
·         Remote Media Streaming (RMS): Tato funkce umožňuje bezpečeně přistoupit přes internet ke knihovně médií, jako jsou fotografie, hudba, videa, uložené a sdílené v počítači se systémem Windows 7 z jiného počítače s tímto systémem. Uživatelé jednoduchým způsobem nastaví u dvou nebo více počítačů možnost spojení a sdílení multimediálního obsahu. Aplikace Windows Media Player pak následně zobrazí obsah knihovny médií ve vzdáleném počítači a umožní její přehrání.
·         Windows XP Mód: umožňuje uživatelům systému Windows 7 Professional a Ultimate spouštět aplikace vytvořené pro systém Windows XP. Použitím technologie Windows Virtual PC tak mohou být tyto aplikace spuštěny na jedno kliknutí přímo z počítače s nainstalovaným systémem Windows 7. Z pohledu uživatele se aplikace chovají stejně jako aplikace nainstalované přímo v systému Windows 7. Tuto funkci ocení především menší firmy, které stále používají starší aplikace vytvořené pro systém Windows XP. Mohou tak snadněji přejít na nejnovější verzi operačního systému Windows a využít všechny nové funkce v oblasti bezpečnosti, efektivity, sdílení a vyhledávání dat. Nicméně tato funkcionalita bude dostupná jen na počítačích, jejichž procesory podporují virtualizaci, mezi něž nepatří například poměrně rozšířené čipy Celeron, Pentium Dual-Core, Pentium M a další.

„Verze Release Candidate je po funkční stránce kompletním produktem a do finální verze již nebudou provedeny žádné větší změny. Na základě zpětné vazby jsme měli možnost odstranit celou řadu nedostatků a zároveň zapracovat navrhnuté připomínky, které se týkaly především uživatelského rozhraní a práce s aplikacemi obsaženými v systému. V současné fázi vývoje mají uživatelé poslední šanci vyzkoušet systém Windows 7 před jeho uvedením na trh a pomoci jej odladit do skutečně finální podoby,“ říká Lukáš Křovák, produktový manažer divize Windows Client společnosti Microsoft.

Postoupení produktu do fáze Release Candidate je podle Microsoftu důležitým a posledním krokem před uvedením finální verze na trh. Produkt je nyní připraven pro testování a hodnocení především ze strany tisíců partnerů, kteří mají jedinečnou možnost začít připravovat nové aplikace, ovladače a s tím spojené služby. Díky tomu budou mít zákazníci zajištěn přístup k co nejširší nabídce hardwaru a softwaru, který bude plně kompatibilní s novým operačním systémem.

„Již více než 32 000 zájemců z přibližně 10 000 firem z celého světa si do této chvíle stáhlo nástroje a zdrojové informace nezbytné pro přípravu aplikací a hardwaru na systém Windows 7. Partneři, jako například Corel, Cyberlink, Sonic, ATI či NVIDIA, vynaložili velké množství času a zdrojů na přípravu svých aplikací a zařízení pro tento nový systém, čímž dokazují svou podporu a nadšení spojené s blížícím se uvedením Windows 7 na trh. S testováním aplikací ve verzi Beta již začali také významní čeští výrobci softwaru, zejména aplikací a systémů určených pro firemní použití,“ dodává Lukáš Křovák.

Tato intenzivní spolupráce s výrobci hardwaru a aplikací pro systém Windows by měla zajistit jejich vysokou kompatibilitu s novým operačním systémem. Dále byl zvýšen počet výrobců zařízení a aplikací, které podporují nové funkce systému Windows 7, jako je například Device Stage a Windows Touch.

Více informací o změnách mezi verzemi Beta a Release Candidate najdete na stránkách: http://blogs.msdn.com/e7/archive/2009/02/26/some-changes-since-beta.aspx a http://blogs.msdn.com/e7/archive/2009/03/13/a-few-more-changes-from-beta-to-rc.aspx.Komentáře