Windows 7: Uspěchání vývoje by bylo chybou

Termíny vydání finální verze Windows 7 jsou v posledních měsících častým tématem spekulací. Řada lidí již netrpělivě vyhlíží termín dokončení nového operačního systému, ovšem je jeho brzké uvedení opravdu dobrým krokem?


I samo vedení Microsoftu se nyní snaží zredukovat všechny zábrany, které by mohly oddálit termín dokončení Windows 7 a prioritou se stává jeho co nejdřívější uvedení na trh. Tato skutečnost je akcelerována ne zrovna úspěšným rozšiřováním Visty, která si ani po více než dvou letech od svého dokončení nezískala srdce většiny uživatelů a podíl starších Windows XP na trhu poslední dobou již prakticky neklesá (více viz článek Aktuální průzkum: Windows XP si drží svůj podíl na trhu). Jinými slovy - uživatelé již pod představou brzkého dokončení nového operačního systému čekají jen na jeho vydání a zůstávají u svých dosavadních operačních systémů. Nicméně urychlení vývoje Windows 7 také není tím správným krokem, upozorňují experti z technologického webu Ars Technica.

Ars Technica konkrétně upozornila ve čtvrtek ráno vývojový tým Microsoftu, že omylem na TechNetu již zveřejnili webovou stránku pro stažení Windows 7 Release Candidate, ovšem podle všeho má být tato verze dostupná až zhruba za dva měsíce (mluví se o pozdním květnu). Tato chybka je možná úsměvná, ale dobře ilustruje možný problém, ke kterému může nastat. Uspěchání vývoje může vést ke zbytečným chybám, neboť lidé pod časovým tlakem nepracují vždy tak přesně jako za normálních podmínek. Oprava chybné webové stránky na TechNetu není až takovým problémem, ale kdyby se dostal na trh operační systém, který by kvůli co nejdřívějšímu datu vydání obsahoval chyby, nikdo by z toho asi nebyl šťastný. Už Vista si získala špatnou pověst, takže kdyby podobný osud nakonec postihl i dosud nadějné Windows 7, nebyl by to určitě důvod k radosti…

Ars Technica proto nabádá k trpělivosti, jak ze strany uživatelů, tak i ze strany Microsoftu, protože vytvořit systém, který bude obsahovat co nejméně chyb a nedostatků je v zájmu obou stran. Mimochodem z uniklé stránky na TechNetu se podařilo zjistit, že Windows 7 RC oproti lednové betě nezvýšily své hardwarové nároky a opět je za minimum označován procesor s frekvencí minimálně 1 GHz, 1 GB operační paměti a 16 GB volného místa na disku. Vzhledem k tomu, že Release Candidate verze se má od té finální lišit jen opravou objevených chyb, je pravděpodobné, že Windows 7 si i po svém dokončení vystačí s touto hardwarovou konfigurací (i když původně Microsoft tvrdil, že se nároky mohou změnit). Rozhodně příjemné – jedná se o podobné minimální nároky, jaké měla Vista (viz stránky Microsoftu), nicméně vzhledem k tomu, jak se posunul vývoj PC od té doby, lze říci, že Windows 7 budou operačním systémem opravdu pro každého.

Úvahy o tom, zda je nyní skutečně příhodná doba pro uvedení nového operačního systému, si také můžete přečíst v článku Je vhodný čas pro Windows 7? na BusinessWorldu.Komentáře
K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.