Windows 7 dostanou virtuální XP mód pro vyšší kompatibilitu

Společnost informovala, že chystaný operační systém Windows 7 bude disponovat doplňkem pro zpětnou kompatibilitu s Windows XP. Ten by měl být dostupný již v dohledné době.


Na konci minulého týdne se poprvé objevila zpráva o tom, že Microsoft představí nový doplněk pro Windows 7, který zaručí, že uživatelé budou moci spouštět na tomto operačním systému i aplikace určení přímo pro Windows XP. Tento doplněk bude využívat virtualizaci a jedná se o první využití tohoto přístupu u Microsoftu pro zajištění zpětné kompatibility.

Tento doplněk, zatím označovaný jako „Windows XP mód“ vytvoří prostřednictvím virtualizační technologie pod Windows 7 virtuální prostředí Windows XP, které se bude chovat jako regulérní počítač s tímto operačním systémem, informoval Scott Woodgate, ředitel virtualizační strategie a podnikového využití Windows v Microsoftu. Z této snahy je vidět, že Microsoft dělá vše proto, aby nový operační systém co nejvíce zatraktivnil.

V příspěvku, který Woodgate umístil na firemní blog, se píše, že tento doplněk je součástí strategie pro migraci firem na Windows 7. Jediné, co bude potřeba, je nainstalovat požadované aplikace přímo do Windows XP módu. Tyto aplikace se však budou zobrazovat normálně na ploše Windows 7 a půjdou z nich spouštět, takže uživatel by ani neměl výrazněji poznat rozdíl.

Detaily o tomto doplňku byly poprvé zveřejněny v pátek odpoledne autory publikace Windows 7 Secrets, Rafaelem Riverou a Paulem Thurrottem a následně je potvrdil i Microsoft. Do této doby o existenci uvedené funkce nepadlo veřejně ani slovo.

Podle Rivery bude konkrétně doplněk pro Windows XP mód distribuován samostatně a bude ke stažení jen pro uživatele, kteří využívají edici Professional, Ultimate nebo Enterprise, což jsou tři nejdražší edice Windows 7 a zároveň i edice určené hlavně firemnímu segmentu. Windows 7 Enterprise budou navíc dostupné jen při odběru tohoto operačního systému v určitém objemu, který je stanoven v licenčních podmínkách. Technologie zajištění zpětné kompatibility s Windows XP má být založena na Microsoft Virtual PC 7 technologii, říká Rivera, který také odhalil, že v jeho rámci bude obsažena i plnohodnotná licencovaná kopie Windows XP SP3. Díky tomu budou moci uživatelé spouštět starší aplikace bez nutnosti platit za licenční poplatky. Rivera také potvrdil informaci, kterou zmínil Woodgate, že pro spouštění aplikací nebude nutné otevírat nejprve samostatné okno virtuálního stroje, ale že je bude možné startovat běžným způsobem z prostředí Windows 7. Zmíněný Paul Thurrott pak publikoval sérii screenshotů, které ukazují, jak bude virtuální Windows XP vypadat a jak jej bude možné nastavit.

Microsoft si od tohoto kroku slibuje větší přízeň podnikových zákazníků k novému operačnímu systému, neboť právě nekompatibilita řady aplikací s Vistou byla jedním z důvodů její pomalé adopce ve velkých firmách. Beta verze této technologie by měla být vydána již někdy v době uvolnění Release Candidate verze Windows 7, což je naplánováno na 5. května.

Zajímavou úvahu o tom, zda je vhodná doba pro příchod nového operačního systému pak najdete v článku Je vhodný čas pro Windows 7? Na BusinessWorldu.Komentáře