Windows 7 mají být zdarma i pro ty, kdo downgradovali Vistu na Windows XP

Microsoft prý nabídne zdarma nebo za zvýhodněnou cenu upgrade na Windows 7 těm uživatelům, kteří si koupili již od výroby downgradovaný počítač s Windows XP, informuje web TechARP.com.


TechARP.com již na začátku roku informoval o tom, že Microsoft chystá nabídnout Windows 7 zadarmo těm uživatelům, kteří si koupí počítač s Vistou v období mezi červnem 2009 a lednem 2010 (Více viz článek Microsoft nabídne uživatelům Visty bezplatnou aktualizaci na Windows 7). Tuto informaci údajně získal z uniklého plánu pro upgrade od Microsoftu. Nová zpráva pak má pocházet z podobného zdroje. Nabídka se má vztahovat konkrétně na nové počítače s Windows XP Professional SP3 zakoupené mezi 26. červnem 2009 a 31. lednem 2010.

Protože Microsoft umožňuje downgrade na Windows XP jen z edic Vista Business a Ultimate, je pravděpodobné, že bude možné bezplatně upgradovat jen na příslušné edice Windows 7, tj. Professional (což je nové označení pro business verzi) a Ultimate.

Nicméně tento upgrade nebude tak bezproblémový jako u Visty, neboť uživatelé Windows XP budou muset kompletně přeinstalovat svůj systém, neboť Windows XP nebudou podporovat přímý upgrade na Windows 7. Aby však uživatelé nepřišli o svá data a nastavení aplikací, bude k dispozici utilita Windows Easy Transfer (ta by měla být k nalezení na instalačním DVD Windows 7), jež umožní uživatelům uložit si jejich nastavení na externí disk a po instalaci nového systému jej zase vrátit zpět. Média pro upgrade na Windows 7 by měli začít distribuovat výrobci PC a to od okamžiku, kdy bude nový operační systém uvolněn na trh.

Výrobci počítačů si také budou moci za upgrade na Windows 7 zaúčtovat poplatek, podobně jako je to v případě downgrade na Windows XP z Vistay. Například Dell si za tuto činnost účtuje 49 dolarů.

Microsoft tuto informaci po jejím vypuštění nekomentoval, ale je pravděpodobné, že podobně jako v předchozím případě (bezplatný upgrade z Visty na Windows 7) tuto skutečnost odmítne potvrdit. Nicméně informace z webu TechARP.com se ukázaly jako velmi spolehlivé, neboť jeho redaktoři s předstihem velmi přesně předpověděli např. termín uvolnění SP1 pro Vistu nebo SP3 pro Windows XP.

Zajímavou úvahu o tom, zda je vhodná doba pro příchod nového operačního systému pak najdete v článku Je vhodný čas pro Windows 7? Na BusinessWorldu.Komentáře