Windows Home Server: Nová vylepšení přicházejí

Firma Microsoft vypustila včera nový Power Pack 2 pro Windows Home Server (WHS) s vylepšeními pro vzdálený přístup k souborům, jako je třeba sdílení a přehrávání videa nebo hudebních souborů.


Podle zprávy, která se objevila na blogu v pondělí v noci, uživatelé WHS, kteří mají zapnuté automatické aktualizace, by měli mít Power Pack 2 automaticky stažený již během včerejška.

WHS je také zdarma pro vývojáře softwaru, kteří si předplatili MSDN nebo Technet. Předtím si vývojáři museli WHS koupit nebo čekat na 120ti denní zkušební DVD.

Tyto kroky mohou pomoci zrychlit výrobu "add-in" softwaru od třetích stran běžícího pod operačním systémem WHS. Zatím je k dispozici 100 bezplatných nebo placených add-in aplikací, tvrdí Steven Leonard, senior produkt manager firmy Microsoft.

Power Pack 2 obsahuje vylepšení, které mají uživatelům umožnit snadnější přístup k souborům na jejich WHS systému pomocí internetu, pokud jsou právě mimo domov, říká Leonard. Mezi další novinky patří například schopnost streamu media souborů (včetně MP4 videa) na WHS server, nebo TV a sterea pomocí Media Center v počítači nebo díky Media Center Extender.

Co ovšem neobsahuje ani Power Pack 2 je podpora pro automatické zálohy počítačů s Mac OS a Linuxem.

WHS automaticky zálohuje celý obraz veškerého obsahu uživatelova počítače, takže vše může být rychle reinstalováno v případě nějaké nehody.

Automatická záloha všech operačních systémů by mohla být nejdůležitějším bodem, jelikož doposud WHS používali hlavně "blázni do techniky", kteří většinou mají více počítačů, některé z nich s jiným operačním systémem než Windows a určitě i ty by chtěli mít zálohované.

Leonard uvedl, že WHS dokáže automaticky zálohovat počítače Mac, které jsou založené na čipech od Intelu, a pokud obsahují aspoň virtuální verzi Windows díky softwaru od firem jako je třeba VMware nebo Parallels.

Samozřejmě tu jsou nástroje od třetích stran, které dovolí automaticky zálohovat data i z počítačů Mac nebo počítačů s Linuxem, říká Leonard. Myslí tím druhou generaci MediaSmart serverů používajících WHS od firmy HP, které umí automaticky zálohovat počítače Mac.

Microsoft zvažoval, že do WHS zahrne i podporu synchronizace Mac a PC, ale nakonec to zamítl. "Jestli jsme o tom přemýšleli? Samozřejmě, ale shodli jsme se, že tu je ještě tolik práce kolem platformy Windows, že se budeme soustředit na to," přiznává Leonard. "A o zařazení podpory Linuxu jsme se ani nebavili."

Leonard odmítl zveřejnit, kdy bude hotová nová verze WHS. Řekl pouze, že Microsoft pracuje na procesech, které propojí WHS a Windows 7 při jejich příchodu na trh.Komentáře