Windows XP: Odchod do důchodu se možná opozdí

Podle interního zdroje společnosti Hewlett Packard je Microsoft ochoten prodloužit životnost operačního systému Windows XP a umožnit tak HP systém používat pro své počítače.


Navzdory popularitě operačního systému Windows 7, který je stále ve verzi beta a dosud nemá pevně stanovené datum vydání, se objevila zpráva, že Microsoft umožní počítačovému gigantovi Hewlett-Packard, aby i nadále distribuoval svá PC s nainstalovaným Windows XP a to až do 30. dubna 2010. Původně byl přitom stanoven termín 30. května tohoto roku, po kterém se měla nabídka omezit na Windows Vista a posléze i Windows 7. Dohoda není oficiálně potvrzena. Se zprávou přišel internetový magazín AppleInsider, který se odkazuje na svůj zdroj uvnitř HP.

Prodloužení prodeje systému XP ovšem nemusí nutně znamenat i prodlouženou podporu ze strany Microsoftu. Podle interního zdroje v HP již Microsoft možnost většinové podpory vyloučil a poskytne pouze bezpečnostní aktualizace. Je důležité si připomenout, že Microsoft stále počítá s datem 14. dubna 2009 jako dnem, kdy Windows XP odejde do důchodu. Poté sice bude k dispozici pravidelná bezpečnostní aktualizace až do 8. dubna 2014, ovšem jen pro zákazníky, kteří mají s Microsoftem podepsanou smlouvu o rozšířené podpoře. Kromě systému XP je již naplánován i konec kancelářského balíčku, o čemž jsme vás informovali v článku Windows XP a Office 2003 odchází do důchodu.

Pokud společnosti Hewlett-Packard bude dovoleno používat pro své počítače OS Windows XP i po jeho „oficiální smrti“, je dobře možné, že stejný zájem projeví i další výrobci PC. Prodloužení životnosti staršího XP by mnohým uživatelům umožnilo lépe se rozhodnout, zda provedou upgrade svého počítače na mladší Vistu, anebo i nadále zůstanou u XP.Komentáře