Acer využije Moblin napříč svými produkty

Třetí největší výrobce počítačů na světě, firma Acer, plánuje používat ve svých zařízeních operační systém Moblin Linux, prosazovaný společností Intel, vyplývá to z vyjádření vysoce postaveného představitele firmy na veletrhu Computex.


„Acer právě pracuje na nasazení operačního systému Moblin do svých produktů," řekl R.C. Chang, šéf vývoje technologií ve společnosti Acer. Mezi zařízení, která brzy poběží na OS Moblin, bude patřit řada Aspire One, stejně tak obyčejné notebooky a desktopová PC, prozradil.

Netbooky Aspire One využívající Moblin představil výrobce přímo na Computexu. Moblin byl vyvinut pro netbooky, což jsou mini-laptopy vytvořené za účelem velké mobility s velmi energicky úsporným mikroprocesorem, 10 palcovým displejem a 6 buňkovou baterií, která zaručuje dlouhý provoz. Nová verze zmiňovaného operačního systému, Moblin 2.0, vyšla minulý měsíc a na Computexu Tchaj-pej 2009 se těšila velkému zájmu.

Na mezinárodním veletrhu bylo představeno mnoho netbooků, přičemž rozdílné modely využívaly různé verze operačního systému Moblin, například Suse Moblin, Xandros Moblin, Linpus Moblin, Red Flag Moblin a Ubuntu Moblin. Mezi výrobce, kteří se představili s těmito zařízeními, patřily firmy jako Hewlett-Packard, Asustek Computer, Micro-Star International (MSI) a Hasee Computer.

Také se představilo několik handheld počítačů, které Intel nazývá mobilní internetové zařízení (MID), jenž využívaly Moblin 2.0. BenQ prezentoval nové Moblin zařízení S6 MID, zatímco společnost Compal Electronics uvedla MID s vysouvací QWERTY klávesnicí.

Ellis Wang, ředitel softwarového produkt marketingu u firmy Asustek Computer, představil na konferenci Eee Keyboard, což je klávesnice s vestavěnou LCD obrazovkou, počítačem a operačním systémem Moblin.

Moblin 2.0 od svého vypuštění vyvolal značný zájem. Snadné využití a pěkný vzhled tohoto softwaru přivedl Intel ke zvýšenému zájmu nasadit ho v netboocích jako alternativu k operačnímu systému Windows. Moblin 2.0 nabízí oproti předchozí verzi několik vylepšení, například vylepšené rozhraní, rychlý start a snadný přístup ke společenským a komunikačním sítím jako je třeba Facebook.

Doug Fisher, více prezident softwarového oddělení a oddělení pro služby společnosti Intel, řekl, že jeho tým se pokouší o pouze pěti vteřinový start operačního systému Moblin, jelikož mobilní uživatelé jsou zvyklí na rychlý start zařízení. Firma se dále snaží o co nejlepší optimalizaci OS Moblin, aby se co nejvíce zmenšila energie potřebná k provozu mikroprocesoru Atom.Komentáře