Adobe představilo betu prostředí Adobe Integrated Runtime (AIR)

Společnost Adobe vydala betaverzi technologie Adobe Integrated Runtime (AIR), dříve známé pod kódovým názvem Apollo. Adobe AIR je aplikační runtime pro více operačních systémů, které umožní vývojářům používat HTML/CSS, Ajax, Adobe Flash a Adobe Flex k rozšíření bohatých internetových aplikací (RIA) na pracovní plochu bez použití prohlížeče. Mezi nové funkce v betaverzi Adobe AIR patří vestavěná lokální databáze, podpora PDF, vylepšené možnosti pro vývojáře v JavaScriptu a hlubší integrace s Adobe Flex. Betaverze Adobe AIR a vývojářské sady Adobe AIR SDK (Software Developer’s Kit) lze bezplatně stáhnout ze stránky www.adobe.com/go/air.Společnost Adobe vydala betaverzi technologie Adobe Integrated Runtime (AIR), dříve známé pod kódovým názvem Apollo. Adobe AIR je aplikační runtime pro více operačních systémů, které umožní vývojářům používat HTML/CSS, Ajax, Adobe Flash a Adobe Flex k rozšíření bohatých internetových aplikací (RIA) na pracovní plochu bez použití prohlížeče. Mezi nové funkce v betaverzi Adobe AIR patří vestavěná lokální databáze, podpora PDF, vylepšené možnosti pro vývojáře v JavaScriptu a hlubší integrace s Adobe Flex. Betaverze Adobe AIR a vývojářské sady Adobe AIR SDK (Software Developer’s Kit) lze bezplatně stáhnout ze stránky www.adobe.com/go/air.

Adobe AIR spolu se softwarem Adobe Flex jsou základní součásti platformy Adobe pro bohaté internetové aplikace RIA, která umožní vývojářům a návrhářům vytvářet a prezentovat bohatý, dynamický obsah pod určitou značkou a aplikace pro všechny významné operační systémy. Klíčové elementy Adobe AIR mají open source zdrojový kód, včetně modulu Webkit HTML, virtuálního počítače pro ActionScript (projekt Tamarin) a funkčnosti lokální databáze SQLite. Navíc společnost Adobe nedávno oznámila, že hodlá vydat Adobe Flex jako open source.

Betaverze Adobe AIR umožní vývojářům zahrnout i PDF pomocí využití Adobe Readeru 8.1. Uživatelé budou moci prohlížet a používat dokumenty PDF v rámci aplikací Adobe AIR podobně, jako nyní používají PDF ve webovém prohlížeči. Nové možnosti, jako je podpora pro průhledná okna HTML, podpora pro drag´n´drop a kompletní přístup do rozhraní API pro Adobe AIR a Flash umožní vývojářům v Ajaxu vytvářet skutečně poutavé samostatné aplikace. Vývojáři vytvářející aplikace Adobe AIR mohou používat frameworky pro Ajax, přičemž nejnovější verze modulu WebKit začleněná do betaverze Adobe AIR jim poskytne více komponent, než jich bylo dříve přístupných v alfaverzi Apollo. Vestavěná lokální open source databáze SQLite pro více platforem byla jednou z nejvíce požadovaných funkcí od alfa vydání softwaru Apollo. Tato databáze nevyžaduje žádnou samostatnou instalaci a přitom poskytuje velkou kapacitu a fulltextové vyhledávání, což umožňuje vývojářům webu, kteří se tradičně spoléhají na ukládání v databázi, vytvářet samostatné aplikace beze změny stávajících technik. Navíc je na stránkách Adobe Labs dostupný nástroj pro Dreamweaver CS3, který umožní prezentovat projekty Dreamweaveru jako aplikace Adobe AIR.

Společnost Adobe oficiálně zahajuje soutěž Adobe AIR Developer Derby, zaměřenou na předvedení tvůrčích aplikací. Adobe udělí ceny v pěti kategoriích a hlavní cenu pro celkově nejlepší aplikaci. Vítězové budou oznámeni na konferenci Adobe Max 2007, přední akci pro návrháře a vývojáře, poskytující inspiraci, objevy a kontakty pro vytváření bohatých a poutavých zážitků. Chcete-li se dozvědět více o soutěži Adobe AIR Developer Derby, navštivte stránku www.adobe.com/go/airderby. Více informací o konferenci Adobe Max najdete na www.adobemax2007.com/.


Komentáře