Aktuální průzkum: Windows XP si drží svůj podíl na trhu

Podle posledních průzkumů globálního trhu si operační systémy Windows během února mírně polepšily, naopak Mac OS X klesl a Linux již delší dobu stagnuje.


Podle společnosti Net Applications se podíl operačních systémů Windows v únoru oproti lednu konkrétně zvýšil o 0,22 procentního bodu, což je nejvyšší nárůst od června 2008, neboť tehdy si operační systémy Microsoftu meziměsíčně připsaly nárůst o 0,4 procentního bodu. Jedná se tak o první vzestup po předchozích třech měsících poklesu.

Tento jev je možné vysvětlit jak zvyšujícím se množstvím uživatelů, kteří testují nové Windows 7 a také stále silným postavením Windows XP, neboť jejich podíl dlouhodobě klesá jen velmi nepatrně (i přes to, že se prodávají již jen s netbooky či nettopy a na běžných PC je lze získat pouze downgradem vyšších edic Visty). Oproti lednu Windows XP konkrétně klesly jen o 0,09 procentního bodu a tento operační systém je stále bezkonkurenčně nejrozšířenější, neboť jej používalo 63,7 % všech počítačů, které se připojily na sítě monitorované společností Net Applications.

Vista si ve srovnání s lednem polepšila o 0,31 procentního bodu a má nyní podíl 22,8 %. Ještě nedokončená verze zmíněných Windows 7 byla v únoru nainstalována na 0,18 % sledovaných počítačích, což značí nárůst o 0,07 procentního bodu. Celkově tak podle informací Net Applications měly v únoru 2009 operační systémy Microsoftu podíl na trhu 88,4 %.

Ne tak dobře se ale dařilo operačnímu systému Mac OS X od společnosti Apple, který zaznamenal poprvé od loňského října pokles a to konkrétně o 0,32 procentního bodu a skončil tak uplynulý měsíc s podílem 9,6 %. Jedná se o jeho největší měsíční ztrátu od června 2007. Nicméně ani tento pokles neanuluje výrazný nárůst Mac OS X mezi listopadem a lednem, kdy si polepšil dohromady o 1,7 procentního bodu a téměř se tak přiblížil 10% hranici svého podílu na trhu.

Co se týká Linuxu, ten se posunul z lednových 0,83 % na 0,88 %, nicméně tento operační systém již řadu měsíců v celosvětovém měřítku osciluje mezi podílem 0,8 a 0,9 % a jedná se tedy spíše o výkyv daný strukturou návštěvníků na sledovaných webech, než o směr vývoje trendu.

Kompletní statistiky podílů jednotlivých operačních systémů od dubna 2008 lze najít na webu Market Share společnosti Net Applications.Komentáře