Analytici: Získat licence od Microsoftu je stále náročné

Navzdory dlouholetému úsilí Microsoftu zjednodušit jeho systém softwarových licencí určených pro podniky, je získávání licencí mnohem složitější, než kdy předtím.


Ve své nové analýze agentura Directions on Microsoft došla k závěru, že získávání softwarových licencí od Microsoftu je nyní mnohem náročnější a vzhledem k nulové motivaci ze strany Microsoftu se pak nezdá, že by v dohledné době mohlo dojít ke zlepšení.

Podle Paula DeGroota, jednoho z autorů studie, si Microsoft navíc ani nemyslí, že by šlo o významný problém. Microsoft se prý zaměřuje jen na příjem z poskytování svých softwarových licencí a většina zákazníků nemá na vybranou.

Jeho slova ostatně potvrzuje i oficiální statistika Microsoftu, podle které je o softwarové licence stále velký zájem a mnoho společností již podepsalo několikaleté smlouvy na jejich nákup - to i navzdory přetrvávající ekonomické nejistotě. Za takové situace tedy pro Microsoft neexistuje žádný důvod, proč by měl měnit svou licenční politiku. Do změny systému softwarových licencí by navíc Microsoft musel investovat nemalé prostředky a finanční ztrátu by později zaznamenal i v samotných příjmech

Přestože existuje mnoho oblastí, ve kterých licenční politika Microsoftu nefunguje tak, jak by měla, agentura Directions on Microsoft se své zprávě zaměřila jen na ty nejdůležitější. Jedním z hlavních problémů je tak například poskytování licencí na zastaralý software. Podle DeGroota totiž Microsoft jen velmi nerad „zabíjí své softwarové licence,“ takže firmy často používají i 15 let staré programy.

Problém je podle DeGroota i v rozdělení jednotlivých programů, kdy je pro Microsoft důležité především to, jak moc je software pro firmy nákladově efektivní. Zaměřit by se přitom prý měl hlavně na to, jakou hodnotu software firmám přinese.

„Tak například multilicenční smlouva Enterprise Agreement (EA) může být užitečná i pro malé firmy, které disponují méně než 250 stolními počítači a technicky tak nejsou považovány za podnikové zákazníky“ myslí si DeGroot. „Často se tak stává, že takové společnosti smlouvu EA přehlížejí právě kvůli její specifikaci.“

Podle DeGroota je navíc velmi pravděpodobné, že licenční situace se bude i nadále zhoršovat s tím, jak Microsoft začne své služby kombinovat s tradičním per-CPU licenčním modelem. „Mám velmi silný dojem, že licence budou čím dál složitější“ říká DeGroot.Komentáře