Analýza: Jsou výrobci hardwaru připraveni na příchod Windows 7?

V souvislosti s očekávaným příchodem nového OS Windows 7 provádí mnoho výrobců hardwaru úpravy, jež mají vést ke zlepšení kompatibility se systémem. Na jaké novinky se budoucí uživatelé sedmičkových Windows mohou těšit?


Společnost Microsoft informovala o řadě nových vylepšení, která přinese verze Windows 7, jako je podpora většího množství hardwaru či aplikací pro dotykové displeje. PC výrobci, včetně společností Dell či Fujitsu Siemens, již proto přepracovávají svůj hardware s cílem nabídnout větší počet bezdrátových sítí nebo právě možnost využití schopností dotykových obrazovek, které uživatelům poskytnou jednodušší způsob vkládání dat či přesouvání obrázků pomocí pouhého dotyku obrazovky.

„Nad rámec dotykových obrazovek, rozpozná Windows 7 i nový hardware a je navržen pro lepší práci s více-jádrovými procesory a úložnými zařízeními jako jsou Solid State disky“ komentoval výhodu nového systému jeden z inženýrů Microsoftu ve svém lednovém příspěvku na blogu. Pro příklad budou data do SSD přenášena formou větších datových bloků, což pomůže udržet velkou propustnost dat z paměťových modulů.

Dell ve čtvrtek představil svůj Studio 19, all-in-one PC s multi-touch displejem. Pro ovládání dotykového displeje si uživatel vystačí se dvěma prsty, pomocí kterých může například přibližovat, naklánět či otáčet fotografie, upravovat seznamy skladeb nebo také prohlížet webové stránky. Podle společnosti Dell tak uživatel multi-touch displeje dostává možnost efektivnější práce s počítačem, na rozdíl od používání klasické dvojice - klávesnice s myší. Studio 19 se zatím prodává pouze v Japonsku za cenu 1500 dolarů.

Studio 19 je raným příkladem toho, jak by mohly budoucí Windows 7 počítače od Dell vypadat. Výrobce Dell má již zkušenosti s dotykovým displejem u laptopu Latitude XT2 a podle slov mluvčího společnosti hodlá ve využívání této technologie pokračovat i v budoucnosti. Dell je možná nejaktivnějším výrobcem ve snaze přizpůsobit svůj hardware pro využití systému Windows 7. Zatím sice neprozradil další podrobnosti o tom, co nového od něj můžeme v souvislosti se systémem od Microsoftu čekat, společnost v něm však vidí způsob, jak oživit klesající počítačový průmysl.

„Windows 7 bude mít určitě vliv na způsob, jakým bude hardware navrhován, a Fujitsu doufá, že jeho inženýři provedou úpravy vedoucí ke zlepšení bezdrátové komunikace, bezpečnosti a dotykových schopností“ říká Paul Moore, odborný ředitel pro trh s mobilními produkty. Společnost Fujitsu Siemens stejně jako Dell věří, že se zavedením systému Windows 7 by mohly růst její tržby směrem nahoru. Fujitsu má zkušenost s tabletovými počítači a podle Moora určitě zvažuje i přidání dotykové obrazovky.

Na přizpůsobení svého hardwaru pro Windows 7 pracuje i společnost Hewlett-Packard, která i jinak s Microsoftem úzce spolupracuje. Podle vicepresidenta společnosti, Freda Bullocka, je Microsoft na HP velmi závislý, a proto předtím, než provede jakékoli změny svého programového vybavení, spolupracují obě společnosti na zajištění kompatibility se všemi produkty HP. Jedním z příkladů má být přístroj HP TouchSmart PC, který se může pochlubit základní funkčností Windows 7, včetně podpory dotykové obrazovky.

Ohledy na nový systém berou i výrobci čipů, mezi nimi i Qualcomm a Nvidia, kteří již získali certifikaci na podporu Windows 7 pro komunikační a video schopnosti. Vestavěný čip Gobi2000 3G od Qualcomm běžící i na systému Windows 7 je například navržen tak, aby byl zajištěn přístup do více sítí 3G začleněním HSPA (High-Speed Paket Access) nebo EV-DO (Evolution-Data Optimized). Naproti tomu Nvidia oznámila beta verzi ovladače pro svoji Ion netbook platformu, který by mohla přinést plnou podporu HDV pro Windows 7.

To, že se na ještě nedokončené Windows 7 velmi rychle přeorientovali i výrobci bezpečnostního softwaru, si můžete přečíst v článku První antivirus pro Windows 7 na SecurityWorldu.Komentáře