Android 4.0 se nakonec dočká podpory Flashe

I přes plán skončit s vývojem mobilní verze Flash Playeru vydá Adobe ještě jednu aktualizaci navíc, která bude podporovat Android 4.0.

Android 4.0 se nakonec dočká podpory Flashe


o, že nový Android 4.0 neumí přehrávat Flash, bylo poměrně nepříjemným zjištěním, se kterým se Google zprvu příliš nechlubil. Flash byla jedna z velkých konkurenčních výhod Androidu a řada uživatelů na toto skutečnost reagovala kritikou. Adobe se proto rozhodl, že ještě do konce doku vydá aktualizaci mobilního Flash Playeru pro Android 4.0 a také portovací kit Flashe pro Linux.

Poté již Adobe s vývojem mobilních verzí Flash Playeru definitivně skončí s výjimkou oprav kritických zranitelností a dalších bezpečnostních aktualizací. Budoucí verze Androidu tedy již Flash podporovat nebudou, jen kdyby Google přišel s nějakým vlastním řešením – například RIM si licencoval zdrojový kód pro Flash a hodlá i nadále vyvíjet Flash Player pro tablety BlackBerry Playbook a budoucí smartphony BlackBerry.

Důvodem, který Adobe vedl k ukončení vývoje mobilního Flash Playeru (více viz článek Adobe zastaví vývoj Flash Playeru pro mobilní platformy) je nástup HTML5 a snaha podpořit aplikace v tomto jazyce. Adobe sice nadále bude pokračovat ve vývoji Flash Playeru pro PC, ale z dlouhodobého hlediska bude tato linie pravděpodobně také neživotaschopná.

Situace je nepříjemná proto, že řada výrobců propagovala podporu Flashe na svých mobilních zařízeních jako konkurenční výhodu (zejména vůči Applu, který se rozhodl Flash nepoužívat z důvodu, že je tento software údajně chybový a přístroje hodně zpomaluje). Někteří uživatelé si dokonce koupili radši smartphone s Androidem než s iOS, právě aby měli zaručenu podporu Flashe. Řada webových vývojářů ovšem krok Adobe schvaluje a bez opuštění vývoje Flashe by měl HTML5 mnohem obtížnější cestu stát se standardem pro bohaté internetové aplikace či video.

Úvodní foto: © iQoncept - Fotolia.com


Komentáře