Android povýšil na verzi 2.0: Co přináší za novinky?

Společnost Google překvapuje rychlostí aktualizací svojí platformy Android. Teprve v září představila vývojářský kit pro verzi 1.6 a nyní již přichází rovnou verze 2.0.


Vývojářský kit (SDK) pro Android 2.0, který byl Googlem představen v minulém týdnu, poodkrývá nové vlastnosti, která tato aktualizace přinese. Mezi hlavní novinky patří například dosud chybějící digitální zoom u integrované kamery, multidotykové ovládání (tedy schopnost rozlišit více současných dotyků na displeji) nebo třeba e-mailová schránka, která dokáže kombinovat zprávy z více účtů.

Další nová funkce s označením Quick Connect je zaměřena na usnadnění práci s kontakty, kdy lze uloženým kontaktům přiřazovat fotografie osob, které se pak ukazují při hovorech, zprávách či přijatých e-mailech. Android 2.0 také přináší podporu Exchange, takže uživatelé mohou přijímat e-maily z Exchange různými způsoby, včetně aplikací třetích stran. Tato funkce svědčí o tom, že Google myslí i na firemní uživatele, kteří tuto funkci pravděpodobně využijí.

Vylepšen byl i mobilní webový browser označovaný Chrome light o podporu čtyř API z rozvíjejícího se standardu HTML5 a webové aplikace mohou díky tomu nyní působit mnohem více jako nativní aplikace uložené přímo v přístroji. Důraz je kladen na to, aby uživatelé tyto aplikace mohli používat i v off line režimu, o což se stará aplikační cache HTML5. Podporováno je celoobrazovkové video, vylepšena byla lišta pro URL adresy i práce se záložkami a také funkce zoomování při dvojím kliku na místo na displeji.

První přístroj, který bude disponovat Androidem 2.0, je smartphone Droid (na fotografii vlevo) představený v minulém týdnu Motorolou a Verizonem a který by měl být již v první polovině listopadu k dispozici na americkém trhu. Nicméně dosud není jasné, kdy bude nová verze této open source platformy dostupná i pro další přístroje ve formě aktualizace a například další smartphone od Motoroly s názvem Cliq, který se začne prodávat nejspíš také v tomto měsíci, poběží stále na dosavadní „produkční“ verzi Androidu 1.5.

Avi Greengart, analytik společnosti Current Analysis v souvislosti s uvedením Androidu 2.0 vyslovil obavu, že je možné, že díky hardwarovým nárokům nebude možné všechny přístroje aktualizovat na tento nový software a někteří uživatelé se tak budou muset spokojit se starší verzí. Zástupci Googlu však tyto spekulace nepotvrdili. Pokud by tomu tak skutečně bylo, řada uživatelů by přišla o velký benefit Androidu 2.0, kterým je podpora bezplatného navigačního systému Google Maps Navigation, který byl také představen v minulém týdnu a strhl na sebe pozornost velké řady uživatelů i odborníků. Bližší informace o něm si můžete přečíst v článku Navigační systém od Googlu pod lupou: Čím je unikátní?Komentáře