Aplikace od IBM pro více operačních systémů

IBM doufá, že nalezlo způsob, jak zjednodušit komunikaci v podniku s infrastrukturou, kde nedominuje jediný operační systém. Zavedlo proto sadu softwaru, kterou nazývá Open Client Offering - ta společnostem umožňuje nasazení a používání na jakémkoli z operačních systémů Microsoft Windows, Linux či Macintosh OS X.IBM doufá, že nalezlo způsob, jak zjednodušit komunikaci v podniku s infrastrukturou, kde nedominuje jediný operační systém. Zavedlo proto sadu softwaru, kterou nazývá Open Client Offering - ta společnostem umožňuje nasazení a používání na jakémkoli z operačních systémů Microsoft Windows, Linux či Macintosh OS X.

Hlavním záměrem bylo dle IBM zefektivnění spolupráce zaměstnanců a zjednodušení života pro IT oddělení, která tak nemusejí hloubat nad tím, jak sladit infrastrukturu využívající několik OS. Firma si tak bude moci zakoupit jedinou aplikační sadu obsahující e-mail, instant messaging, webový prohlížeč, funkce pro social networking a produkční software založený na ODF (OpenDocument Format), která bude sloužit všem uživatelům nezávisle na OS, které na své stanici mají. Právě k tomu byla vytvořena sada aplikací postavených na otevřených standardech.

Sada Open Client Offering zahrnuje mimo jiné tyto aplikace: Lotus Notes, Lotus Sametime, Websphere Portal 6.0 či Lotus Expeditor. Již dříve IBM sestavovalo podobné balíčky aplikací, vždy to však bylo pro konkrétní zákazníky, teprve nyní přichází se standardizovaným řešením pro všechny. Uskutečnění takového kroku bylo umožněno díky tomu, že společnost svá řešení pro spolupráci (například Lotus Notes a Sametime) vyvíjela za pomoci vývojářské platformy Eclipse. Právě v ní postavené aplikace mají schopnost běžet pod různými operačními systémy a chovat se vždy stejně.

Názory analytiků se různí, mnozí se však domnívají, že uvedení sady trhem příliš nezamává a ani nepřiměje firmy k přechodu na Linux. Shodují se však na tom, že Open Client Offering firmám může zjednodušit život. Ještě letos bude nabídka obohacena o nové aplikace z Lotus Notes 8, Lotus Connections a Lotus Quickr.


Komentáře