App Engine od Google je nově dostupný i pro vývojáře firemních aplikací

Podnikovou verzi své služby aplikačního hostingu App Engine představila společnost Google - podporuje i javovský software.


Jde podle jejích představitelů o reakci na rostoucí požadavky organizací vytvářet a hostovat zákaznické aplikace v prostředí cloudů, které usnadňují nasazování tohoto softwaru a také snižují náklady a složitost vytváření a správy softwaru.

App Engine byl přitom představen už přede dvěma lety primárně pro vývojáře webových aplikací určených pro spotřebitelský trh, kteří mohli využívat pro svůj software cloudovou infrastrukturu Googlu. Absenci některých parametrů vyžadovaných firemními vývojáři řeší právě verze App Engine for Business. Ta mimo jiné nabízí centrální administrátorskou konzoli pro správu všech firemních aplikací, záruku pro 99,9 dostupnost či pokročilý technický support. Novinka rovněž dovolí IT administrátorům nastavit bezpečnostní pravidla pro přístup k firemním aplikacím. Cenová politika vychází z ceny 8 dolarů za jednoho uživatele měsíčně, avšak jeden podnikatelský subjekt zaplatí maximálně tisíc dolarů měsíčně.

V současnosti je produkt dostupný jen omezenému počtu uživatelů, během letošního roku však bude zprovozněn v neomezeném režimu. Později bude v prostředí App Engine for Business vývojářům rovněž umožněno hostovat SQL databáze, což dovolí využívat alternativní řešení k dosavadnímu úložnému systému Google Big Table, and také bude přidána podpora pro protokol SSL, jež umožňuje pomocí šifrování zabezpečit komunikaci s aplikacemi.

Díky partnerství s VMware hodlá Google uživatelům také poskytnout možnost nasadit v prostředí App Engine také javovské aplikace, a to integrací nástroje RAD (Rapid Application Development) Spring Roo od VMwaru s Google Web Toolkit a také propojením řešení VMware Spring Insight a Google Speed Tracer. To usnadní přenositelnost aplikací do dalších prostředím jako jsou privátní cloudy či obdobné služby Amazonu.

„Jde o první nabídky PaaS (Platform-as-a-Service), které jsou zajímavé pro podnikovou sféru – nejen kvůli přenositelnosti aplikací, ale také díky tomu, jak důvěryhodní partneři za projektem stojí,“ tvrdí Frank Gillett, analytik společnosti Forrester. „Je vhodnou platformou pro lidí, kteří dávají přednost Javě před prostředím Microsoft .Net Framework.“Komentáře