Apple na WWDC 2013 ukázal nové stolní počítače

Apple na úvod vývojářské konference WWDC 2013 předvedl nové modely Mac Pro osazené nejmodernějšími technologiemi a oznámil chystané nové verze operačních systémů OS X a iOS.

Apple na WWDC 2013 ukázal nové stolní počítače


Společnost Apple jako vždy využila konference WWDC, která má pořadové číslo 24, aby návštěvníkům ze 66 zemí ukázala, čeho za minulý rok dosáhla i co připravuje v oblasti hardwaru i softwaru pro rok letošní a následující.

Jak výkonný ředitel Tim Cook ve svém úvodu připomněl, Apple je dnes jednou z nejúspěšnějších společností vůbec. Jejích 407 kamenných obchodů ve 14 zemí navštěvuje přes 1 milionů zákazníků denně. Online obchod s aplikacemi, který příští měsíc oslaví páté výročí, dnes nabízí 900 000 aplikací a bylo z něj staženo více než 50 miliard instalací. V obchodě je zaregistrováno téměř 600 milionů účtů. I přes ohromující množství aplikací je podle Tima Cooka 90 procent z nich každý měsíc stáhnuto, nejde tedy o mrtvé položky v seznamu.

Letos by měla být k dispozici radikálně přepracovaná řada stolních počítačů Mac Pro, orientovaná na náročnější uživatele. Na předvedeném prototypu byla jasně vidět filozofie designu, kterou známe ze světa iPhone a iPadu. Přinese špičkové technologie, které díky velkým odběrům po nějakou dobu nabídne v „běžně dostupných“ zařízeních pouze Apple.

Mac ProMac Pro má podobu černého válce, jehož objem je ovšem 8x menší než u dosavadních modelů Mac Pro. Bude osazen nejnovější generací procesorů Intel Xeon, nejrychlejší dostupnou pamětí ECC (se čtyřkanálovým řadičem dosahuje 60 GB/s) a sběrnicí PCIe 3, jejíž rychlost využije uložiště technologie flash, která má řádově lepší výkon než běžně používané SSD. Současné pevné disky dosahují v ideálním případě rychlosti čtení okolo 100 MB/s a nejlepší SSD připojené přes sběrnici SATA II až 550 MB/s, podle Apple bude nový Mac Pro dosahovat 1250 MB/s.

Ani ostatní parametry počítače nebudou zaostávat, bude osazen duálním grafickým procesorem AMD FirePro, který současně zvládne až tři monitory s rozlišením 4k. Všechna potenciální rozšíření budou k dispozici pouze jako externí zařízení. Zadní strana válce nabízí mimo jiné 4 USB 3.0 porty a 6 portů Thunderbolt 2, které se rozsvítí, pokud pohybový senzor detekuje pohyb uživatele.

Úvodní foto: © Apple


Komentáře