Apple spustil kancelářskou sadu iWork pro iCloud

Všichni uživatelé registrovaní ve službě Apple iCloud mohou zdarma využívat beta verzi kancelářské sady. Službu iCloud mohou zdarma využívat všichni uživatelé některého z produktů Applu.

Apple spustil kancelářskou sadu iWork pro iCloud


Webová verze aplikací textového editoru Pages, tabulkového procesoru Numbers a prezentačního softwaru Keynote tvoří sadu iWork, kterou Apple představil letos v červnu na konferenci pro vývojáře. Tehdy také všichni registrovaní vývojáři získali e-mailovou pozvánku umožňující přednostní přístup k beta verzi webové služby.

Apple sice uvolnění zkušební verze pro všechny uživatele prozatím veřejně nevyhlásil, na všech účtech, které Computerworld vyzkoušel a které nedostaly e-mailovou pozvánku, je ale k dispozici. Základní rozhraní již je lokalizováno do češtiny, ovládání jednotlivých aplikací je však prozatím k dispozici pouze v angličtině.

Beta plně podporuje tři prohlížeče – Safari, Chrome a Internet Explorer. V ostatních prohlížečích nemusí být některé funkce k dispozici, Apple nicméně slíbil rozšířit podporu i na další prohlížeče, pravděpodobně na Firefox a Operu.

Většina analytiků se domnívá, že Apple nabídne iWork zdarma všem uživatelům připojeným do iCloudu, a to jak z iPhonu nebo iPadu, tak z počítačů se systémem OS X. Bude se tak držet vzoru největších konkurentů, protože Google Docs i Microsoft Office Web Apps jsou také uživatelům k dispozici zdarma.

Někteří ovšem tento názor nesdílejí. Podle nich může Apple tuto službu zpoplatnit po vzoru kancelářských aplikací pro iOS a OS X, kde je nabízí za cenu 9,99 dolarů (mobilní) nebo 19,99 (počítače) za jednu aplikaci.

iCloud Pages
Pokud tomu tak bude, iWork pro iCloud budou moci používat pouze uživatelé, kteří si zakoupili software pro iOS nebo OS X. Podobný model (tedy, v podstatě obrácený naruby) používá například Microsoft u svých mobilních aplikací Office pro systémy iOS a Android. Mobilní aplikace jsou sice k dispozici zdarma, ale mohou je využívat pouze registrovaní uživatelé cloudové kancelářeské sady Office 365.

Uživatelé s účtem iCloud si mohou kancelářské aplikace vyzkoušet na adrese icloud.com. Stačí jim, pokud se přihlásí pomocí svých přístupových údajů iCloudu.

Úvodní foto: © Apple


Komentáře