Bezpečný a efektivní tisk nejen z mobilních zařízení

Novell iPrint: komplexní nástroj pro firemní tisk napříč všemi operačními systémy.

Bezpečný a efektivní tisk nejen z mobilních zařízení


S masovým nástupem chytrých mobilních zařízení se přístup k používání papírových dokumentů docela změnil. Namísto tlusté složky s papíry s sebou mnozí nosí tenký tablet.

Možná i proto se v poslední době setkávám s názorem, že tisku dokumentů již odzvonilo. Když si mohu všechny potřebné dokumenty nahrát na firemní úložiště a přistupovat k nim z tabletu nebo telefonu, proč bych si je tiskl? Dokonce i když je chci někomu předat, tak mu je jednoduše několika dotyky na obrazovku nasdílím nebo pošlu e-mailem, ať už jsem kdekoliv.

Je to právě možnost pracovat kdykoli a z jakéhokoliv místa, která nám dává pocit větší svobody a flexibility, a tak díky dostupnému mobilnímu internetu stále více a více své práce přesouváme právně na tyto malé mobilní pomocníky.

Není se tedy čemu divit, že se čím dál tím víc setkáváme s používáním zejména tabletů nejen v komerční sféře, ale i ve státním sektoru, a to při různých prezentacích, obchodních schůzkách, vyplňování dotazníků a formulářů. Zatím jsem se ovšem nikde nesetkal s tím, že by mi někdo podstrčil tablet, ať si přečtu a následně prstem na displeji podepíšu to či ono prohlášení nebo dokonce nějakou smlouvu. I když digitalizace postupuje v tomto ohledu rychle dopředu, na úřední a obchodní úrovni se tisku a používání papíru jen tak nezbavíme, a i v práci potřebujeme čas od času tisknout všichni.

Zde nastává paradox. Máme zařízení, které nebylo předurčeno pro to, aby se z něho tisklo, ale přesto z něj tisknout potřebujeme. Co se tedy stane, když přijdu s tabletem či chytrým telefonem k tiskárně a s úsměvem na rtech mu oznámím „Print siri!“ ?

Pravděpodobně nic. Na tisk totiž tvůrci mobilních zařízení tak trochu zapomněli. Přitom si můžete stáhnout spoustu kancelářských aplikací a editorů, které váš tablet promění v mžiku v „pojízdnou kancelář“! S tiskem je to ovšem horší. Vlastně abych někomu nekřivdil... Je pár výjimek, které umožňují tisk do tzv. cloudu. Takové řešení ale vyžaduje nutnost vyhradit počítač, do kterého musí být přímo napojena tiskárna a musí být stále připojený k internetu, aby vše fungovalo. Dalším úskalím je fakt, že posíláte pro svoji firmu často důležité informace mimo perimetr společnosti do prostředí, nad kterým nemáte kontrolu.

Existuje pár mobilních aplikací od renomovaných výrobců tiskových zařízení, které si do tabletu nainstalujete, a ty pak tisknou přímo v rámci firmy. Jsou ale určeny spíše pro domácí využití a pro firemní účely nejsou příliš vhodné. Chybí zde totiž správa nad celým systémem mobilního tisku. Nehledě na to, že pro každou tiskárnu jiné značky by bylo třeba nainstalovat jinou aplikaci. A co výrobci, kteří mobilní aplikaci nemají? Existuje tedy nějaký způsob, jak tisknout z mobilních zařízení jednoduše, efektivně a zároveň bezpečně na existující firemní tiskárny?

Jedním z mála dostupných řešení je produkt Novell iPrint. Ten neřeší jen tisk z mobilních zařízení, ale i problém s instalací ovladačů na PC a Mac. Je to vlastně komplexní nástroj pro firemní tisk napříč všemi operačními systémy.

Koncovému uživateli tak stačí nainstalovat jedinou aplikaci na svůj tablet či telefon. Přihlásí se pomocí svého jména a hesla k vlastnímu firemnímu účtu a rázem může tisknout na všech firemních tiskárnách. Na počítač si Novell iPrint nainstaluje ovladač pro tiskárnu automaticky. Na tabletu či telefonu dokonce ani nemusí. Zde totiž Novell přesunul práci na stranu serveru, a dokumenty či obrázky tak zpracovává přímo tiskový server. Na koncového uživatele tedy zbude pouze vybrat dokument, dvakrát kliknout na obrazovku a mezitím přijít k tiskárně. Řešení Novell iPrint je v současné době k dostání jako samostatné řešení nebo za zvýhodněných podmínek v rámci balíku Novell Open Workgroup Suite. Více se dozvíte na www.nows.cz.

Autorem článku je Jaroslav Macků, technogy consultant ve společnosti newps.cz

 

Úvodní foto: © vetkit - Fotolia.com


Komentáře