Bezplatný Lotus Symphony útočí na balík Office

Řešení Lotus Symphony, sadu kancelářských aplikací, jež by měla významně konkurovat balíku Office od společnosti Microsoft, oficiálně představila firma IBM. Je bezplatná a nabízí podporu pro formáty Office i ODF.Řešení Lotus Symphony, sadu kancelářských aplikací, jež by měla významně konkurovat balíku Office od společnosti Microsoft, oficiálně představila firma IBM. Je bezplatná a nabízí podporu pro formáty Office i ODF.

I když části Lotus Symphony byly již dříve dostupné jako součást systému Lotus Notes 8.01, nyní oznámená varianta už je zájemcům k dispozici jako samostatný produkt, nezávislý na dalších řešeních od IBM.

Pro firemní zákazníky připravila firma IBM možnost zakoupit si (v České republice to zatím možné není) za paušální částku 25 tisíc eur/20 tisíc desktopů neomezenou podporu helpdesku známou jako IBM Elite Support. Pro ty organizace, které takovou podporu nechtějí využívat, je tento software zcela zadarmo.

Podle analytiků představuje osamostatnění produktu Lotus Symphony poměrně významný krok, neboť novinka sehraje důležitou roli nejen jako konkurent balíku MS Office, ale také řešení Google Apps nebo dokonce i softwaru OpenOffice.

Lotus Symphony podporuje dokumentový formát ODF (OpenDocument Format) a je postaven na bázi kódu OpenOffice (verze 1.1), takže pokud to IBM uzná za přínosné, může být v určitých částech aktualizován (dovoluje mu to jeho modulární povaha).

Symphony, jenž je k dispozici ve 24 jazykových mutacích, je v současné době kompatibilní s produkty MS Office 2003, přičemž podpora pro formáty MS Office 2007 je očekávána až letos na podzim. Běží pod operačními systémy Windows a Linux, včetně SuSE a RedHat. Ke konci roku navíc i pod Mac OS a Ubuntu.


Komentáře