Browser Microsoftu se po 16 letech vrací na počítače Applu

Microsoft oficiálně vydal první verzi Edge určeného pro macOS. Postavený je open-sourceovém projektu Chromium.

Browser Microsoftu se po 16 letech vrací na počítače Applu


Microsoft se vrací na trh prohlížečů pro Macy, když oficiálně vydal preview verzi Edge upraveného pro macOS. Obdobně jako Chrome, také Edge je vydáván postupně v několika buildech, každý o něco stabilnější než ten předchozí.

Nový Edge v současnosti dostupný ve verzi Canary aktualizované denně a vytříbenější Dev verzi aktualizované týdně. Buildy Beta a Stable pak budou aktualizované každých šest týdnů.

Microsoft ohlásil Edge pro macOS už loni, kdy zároveň připustil, že se vzdá vlastních technologií, za účelem přepracování Edge coby aplikace postavené na Chromiu – open-sourceovém projektu, na němž staví též Chrome, ale i další prohlížeče jako Opera, Brave nebo Vivaldi.

Zatím sice Microsoft neupřesnil datum vydání plně chromiové verze Edge, uvedl však, že na rozdíl od svého předchůdce bude cross-platformovou aplikací podporující Windows 10, Windows 8.1 a Windows 7, stejně jako macOS (Edge pro Androidy a iOS už nějakou dobu existuje).

Pro macOS je Edge zatím dostupný ve verzi Canary, pro Windows 10 ve verzi Canary a Dev. Přitom dle Microsoftu verze Edge pro macOS bude víc než jen pouhým portem verze Windows, uživatelům má nabídnout zcela plnohodnotné možnosti surfování stejně jako na Windows.

V současnosti vývojáři ještě ladí jeho design, tak, aby „splnil očekávání uživatelů macOS“. Dev verze prý má následovat „velice brzy“, přičemž stejně jako na Windows 10, také na počítačích Mac bude možné mít spuštěno více buildů současně.

Z pohledu Microsoftu jde o první prohlížeč pro osobní typy Maců od roku 2003, kdy firma ukončila projekt Internet Exploreru pro OS X. Ten byl vyústěním dohody, kterou Microsoft s Applem uzavřel v roce 1997 a IE pro Macy tak byl v letech 1998 – 2003 defaultním prohlížečem v OS X. V říjnu 2003 jej pak Apple nahradil prohlížečem Safari.

Aktuální Edge vyžaduje macOS 10.12 či novější, přičemž aktuální Canary build je postavený na Chromiu verze 76.0.161.0. Nový Chrome postavený na stejné verzi Chromia vyjde až 30. července.

Úvodní foto: IDG, Microsoft


Komentáře