Build: Nová verze Windows 8 zdarma i návrat nabídky Start

Microsoft už po druhé za sebou pořádá konferenci Build určenou pro vývojáře, která probíhá v kalifornském San Francisku. A kromě „novinky“ v podobě nabídky Start, představil i spoustu dalších zajímavostí.

Build: Nová verze Windows 8 zdarma i návrat nabídky Start


Windows 8.1

Jednou z nejdůležitějších novinek, kterou Microsoft v předchozích dnech představil, je aktualizace operačního systému pro osobní počítače na verzi Windows 8.1. Ta má přinést řadu nových funkcí pro uživatele, kteří používají klávesnici a myš. Tato změna představuje patrně nejpodstatnější "opravu" systému Windows 8, jenž byl často kritizován za přílišnou snahu vnutit uživateli dotykové ovládání i na klasických počítačích.

Windows 8.1 Start

Bude další aktualizace zdarma?

Objevily se zvěsti o tom, že by mohla být aktualizace na Windows 8.1 zdarma i pro uživatele Windows 7 nebo dřívějších. Háčkem ovšem je, že software by měl být sponzorovaný či dokonce "poháněný" prohlížečem Bing. Podrobnosti zatím nejsou známé, inspirací by však Microsoftu mohla být např. reklamami sponzorovaná verze čtečky Kindle od Amazonu. Nicméně se stále jedná o nepotvrzené spekulace.

Novinky ve Windows Phone

Kromě osobní virtuální asistentky Cortany, o které jsme psali ve čtvrtek, bude pravděpodobně součástí další aktualizace OS Windows Phone také podpora VPN, Internet Explorer 11 a přepracované uživatelské rozhraní fotoaparátu. První vlna aktualizací by měla vyjít koncem dubna.

Nové smartphony

Nokia na konferenci představila tři nové telefony – Lumia 930, levnější Lumia 635 a první smartphone řady Lumia s možností vložení dvou SIM karet s názvem Lumia 630. Obě menší zařízení, 630 i 635, budou mít 4,5palcové LCD displeje, 1830mAh baterie a čtyřjádrové procesory Snapdragon 400 s taktem 1,2 GHz. Lumia 930 bude mít pětipalcový 441 ppi Full HD displej a 20Mpix fotoaparát. Poběží na čtyřjádrovém procesoru Snapdragon 800 s taktem 2,2 GHz a nabídne 32 GB interního úložiště a 2 GB paměti RAM.

Nabídka Start

Jedním z nejžhavějších témat byl návrat staré dobré nabídky Start, která by měla být součástí jedné z následujících aktualizací. Ve verzi 8.1 to však zatím ještě nebude. Současné tlačítko Start ve Windows 8.1 totiž otevře hlavní stránku rozhraní Modern, a nikoli seznam aplikací pracovní plochy, jak by většina uživatelů předchozích verzí Windows očekávala.

Náznaky Windows 9

Od uvedení první verze Windows 8 uplynul téměř rok a půl, a pokud lze soudit podle historie, zbývá už jen další rok a půl k oznámení verze nové. Na ní Microsoft podle všeho začal již pracovat, ale zatím je samozřejmě brzy na nějaká velká oznámení.

Nový generální ředitel Microsoftu Satya Nadella se do budoucnosti hodlá soustředit převážně na cloud a mobilní služby, a až čas ukáže, jak se mu do plánů společnosti podaří vše zakomponovat. Snad se dozvíme více koncem tohoto týdne.

 

Úvodní foto: © Microsoft


Komentáře